Kılıçdaroğlu'na tekzip kararı

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 27.12.2010 18:25 ABONE OL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM kürsüsünden avukat Yakup Erikel'e yönelik söylediği 'dosyayı vekaletsiz ve sahte evrakla takip ettiği' iddiası mahkemece tekzip edildi.

Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvuran avukat Erikel, ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığına yönelik karar aldırttı ve bu kararın CHP'nin internet sitesinde yayımlanmasını hükme bağlattı. Dava dilekçesinde Erikel, kendisi hakkında 'www.chp.org.tr' adresli içerik sağlayıcısından yayınlanan gerçek dışı yayına ilişkin olarak içeriğin yayından kaldırılmasına ve cevap ile düzeltme metninin yayımlanmasına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme, 'CHP tüzel kişiliğine ait 'www.chp.org.tr' isimli içerik sağlayıcısında yayınlanan 'Avukat Yakup Erikel, Hacı Ali Hamurcu isimli şahsın avukatıdır. Avukatı ise vekaleti nerededir. Dosyada bulunan vekaletin noter kaydı bulunmadığına göre, dosyada sahte vekalet kullanılmıştır. Adalet Bakanı neden hala bu olayla ilgili olarak soruşturma açtırmamaktadır.' ile 'Avukat Yakup Erikel Hacı Ali Hamurcu isimli şahsın avukatı ise ve bu şahsın Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ile bu dosyada hasım oldukları kesin iken, avukat Yakup Erikel'in bu dava ile ilgili olarak Kayseri'de bulunduğu günlerde konakladığı otel faturalarını neden karşı taraf olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı ödemiştir.' yazıların içeriğinin talepte bulunanın kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu, bu şekildeki yayının cevap ve düzeltme hakkı doğuracak nitelikte bulunduğu kanaatine vararak, talebin kabulüne karar verdi.

Mahkemenin hüküm bölümünde de internet sitesinde yayınlanan yazının içeriğinin yayından kaldırılması ve cevap metninin bir hafta süreyle internet sitesinde yayımlanması kararlaştırıldı.

24 Aralık'taki kararı değerlendiren avukat Yakup Erikel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis kürsüsünden hakkında sahtecilik ve vekaletsiz bir şekilde dosyayı takip ettiğini iddia ettiğini hatırlattı. Kendisinin bu bilgilerin doğru olmadığından bahisle mahkemeye başvurduğunu anlatan Erikel, bunların hepsinin yanlış ve hukuka aykırı olduğu yönünde bir karar verildiğini vurguladı. Tekzip kararının bir hafta süreyle CHP'nin internet sitesinde yayınlanacağını dile getiren Erikel, Kılıçdaroğlu ile CHP Kayseri milletvekilinin iddialarının yalan olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU