Hâkime cinsel taciz davası

Birinci sınıf ceza hâkimi Y.E.'nin, baktığı davada tanıklık eden kıza tacizde bulunduğu suçlamasıyla hakkında iddianame hazırlandı. 3 yıl hapisle cezalandırılması istenen hâkim, iddia için "iftira" dedi. Hâkimin yargılaması Yargıtay'da yapılacak

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 28.12.2010 ABONE OL
Bakırköy Adliyesi'nde görülen bir ceza davasında tanık olarak dinlenen genç kız, kimliğini alan ve kendisini odasına çağıran Hâkim Y.E'nin cinsel tacizine uğradığını iddia etti. Hâkim Y.E. hakkında 3 yıl hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Adalet Bakanlığı müfettişlerinin raporunun ardından İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan ve davanın görüleceği Yargıtay'a gönderilen iddianameye göre olay şöyle gelişti: Bakırköy 19. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki bir hırsızlık davasının 15 Eylül 2009'daki duruşmasında tanıklık eden Aslı K.'dan (25) ifadesi öncesi kimliği istendi. Tanık kız kimliğini verdi, ancak kimliği iade edilmedi. Aslı K.'nın yardım istediği avukat Murteza Özhan "Madem lazım size fotokopisini verelim" diyerek geri isteyince zabıt kâtibi "Bilgisayarda sorun var. Hâkimin talimatı var. Kimliği yarın alırsınız" yanıtı verdi. Aslı K., taciz iddiasıyla ilgili Adalet Komisyonu Başkanlığı'na verdiği şikâyet dilekçesinde devamını şöyle anlattı: "Ertesi gün mahkeme kalemine gittim. Zabıt kâtibi telefonla hâkimi aradı, 'Seni çağırıyor' dedi. Odaya girdim. Hâkim 'Hoşgeldin' diyerek oturmamı işaret etti. Israrı üzerine oturdum. Davayla ilgili konuşuyordu ki birden yanağımdan öptü, kolumu okşamaya başladı. 'Kadife gibi tenin var, çok tatlısın, ben çok beğendim, seni dudağından bir kez öpebilir miyim?' diyerek sarılmak için hamle yaptı. Karşı koymaya çalıştım. Zor kaçtım. Kapıya yöneldiğimde 'Dava sana bağlı, ne kadar yatmasını istersin, ne kadar ceza vereyim söyle bakayım?' dedi. 'Adalet ne öngörüyorsa onu verin' dedim."

KİMLİK İSTENMESİ NORMAL Mİ?
Şikayetin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı mahkemede görevli herkesin ifadesine başvurdu. Zabıt kâtibi Oğuzhan Atilla, "Hâkimimiz çok özel bir neden olmadığı sürece kişinin nüfus cüzdanını istemez. Ben bir olay dışında tanığın ya da müştekinin nüfus cüzdanının alıkonulduğunu görmüş değilim. Ama o bir olay bu olay mıydı net hatırlamıyorum" dedi. Diğer zabıt kâtibi İsmail Demirci "Hâkim kimliğin sahte olmasından şüphelendi" derken Mübaşir Dağıstan Dağıstanlı da "Kimliği alıp zabıt kâtibine verdim. Ancak hâkim tanığın şüpheli bir halini görmüş olacak ki tanığa kimlik belgesi için ertesi gün gelmesini söyledi" diye konuştu. Mahkemenin savcısı Mehmet Şahin ise olayla ilgili şöyle konuştu: "Nüfus cüzdanı ifade veren kişiden istendi. Ara kararı oluşturduktan sonra mübaşire 'nüfus cüzdanının aslına ne gerek var? Fotokopisini alın aslını iade edin' diye söylendiğini hatırlıyorum. Şimdiye kadar 3 yıllık mahkeme hâkimi ile beraberliğimde tanık sıfatı ile ilgili dinlenen kişilerin nüfus cüzdanının alıkonulduğunu hatırlamıyorum. Sadece UYAP ortamında karşılaştırılmak üzere nüfus cüzdanı alınır ve sonra iade edilir." Duruşmada sanık avukatı olarak yer alan avukat Murteza Özhan ise Aslı K.'nin tanıklığından bir gün sonra kendisine ağlayarak geldiğini ve hâkimin kendisini elle ve sözle taciz ettiğini, kendisinin masanın üzerinde bulunan kimliğini alarak odadan kaçtığını anlattığını söyledi.

SUÇLANAN HÂKİM: İFTİRA

Y.E.'nin de ifadesi alındı. Y.E., tanıklık eden Aslı K.'nin kimliğinin UYAP'ta sorun olması nedeniyle alıkonulmuş olabileceğini, kimliği daha sonra kâtibe verdiğini, kâtibin de kimliği iade ettiğini söyledi. Hiçbir şekilde Aslı K.'nın kimliğini alıkoymadığını, bu kişinin odasına girmediğini, olayın iftira olduğunu söyleyen Hâkim Y.E., "Kalp hastalığım nedeniyle by-pass oldum, sürekli ilaç kullanıyorum. Bu tür heyecanlara dayanamam" diye ifade verdi. İddianameyi inceleyen İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi, birinci derece Hâkim Y.E.'nin yargılanabilmesi için 'son soruşturma iznini' verdi. Dosya yargılama için Yargıtay'a gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU