Yatılı okuldan acı feryat: Açız

Mardin'deki YİBO'da öğrencilerin banyo, yemek ve ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılayamadıkları ortaya çıktı. Meclis İnsan Hakları Komisyonu "Günümüz Türkiye'sinde bu şikâyetler üzücü" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 30.12.2010 ABONE OL
TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu'nun Mardin'deki Yatılı Bölge İlköğretim Okulu (YİBO) incelemesinde, öğrencilerin banyo, yemek ve ısınma gibi en temel ihtiyaçlarından yoksun oldukları ortaya çıktı. İçler acısı manzara, komisyon raporuna, "Günümüz Türkiye'sinde bir eğitim kurumunda hala bu şikâyetlere muhatap kalmak üzücüdür" diye yazıldı. Yedi kişilik alt komisyon, Mardin'de Musa Cihaner Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu ile Mazıdağı İlçesi'nde bulunan Dark-Sürücü Çağdaş Yaşam Yatılı Bölge Okulu'nda incelemede bulundu. Alt Komisyon üyeleri önceki gün yapılan toplantıda, valilik ve kaymakamlıkların YİBO'ların durumlarını yakın takipte tutmaları kararı aldı. Raporun bir örneği, Milli Eğitim Bakanlığı ile SHÇEK'in bağlı olduğu Devlet Bakanlığı'na gönderildi. Çocuk yuvası ve kız yurdundaki incelemeden milletvekilleri memnun ayrıldı. Mazıdağı Dark Sürücü Çağdaş Yaşam Yatılı İlköğretim Okulu'ndan ise çocukların feryatları yükseldi. Toplam 407 öğrencinin yatılı kaldığı okuldaki incelemede, 40 öğrenciyle birebir görüşmeler yapan komisyon üyeleri, ilginç şikayetlerle karşılaştı. Öğrenciler, milletvekillerine şunları aktardı:

'ELLERİMİZ ÇATLIYOR'
Okulda verilen yemekler çok az, karnımız doymuyor.
Kaloriferler yanmadığından yatakhanede üşüyoruz.
Düzenli banyo yapma imkânına sahip değiliz.
Yemekhanedeki kaplar temiz değil, bardaklar deterjan kokuyor.
Sular soğuk olduğundan ellerimiz çatlıyor.
Etütlerde öğretmenlerimiz bulunmuyor.
Hastalandığımızda bize inanan olmuyor.
Köye hafta sonları yürüyerek gidiyoruz, servisimiz yok. Sorunun yöneticilerin beceriksizliğinden kaynaklandığını belirten Alt Komisyon Başkanı AK Parti Milletvekili Mustafa Ataş, "Aynı bütçeyle okulunu 5 yıldızlı otele çeviren yönetim var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU