Başbakan Erdoğan konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK toplantısında konuşma yaptı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 27.12.2011 15:20 ABONE OL

Türkiye'de bilim politikalarının belirlenmesinde en yüksek karar merci olan Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.

Başbakan Erdoğan, TÜBİTAK Bilim ve Teknoloji Yüksek Toplantısı'nın açılışında konuştu. İşte Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

"Bilim ve bilgi insanlığın ortak mirası. Sahip olduğumuz ne kadar iyi değerlendirirsek, o kadar övünmeye hakkımız olur. 81 vilayetin tamamında eğitim ve öğretim konusunda tarihi bir seferberlik başlattık. Artık Eğitim ve bilime yapılan yatırımlar kısa vadede netilenmez.Türkiye'de daha donanımlı bir nesil yetişiyor. Ülkesini ve dünyayı daha yakından tanıyan bir nesil yetişiyor.

Türkiye kısa sayılacak bir zaman zarfında Ar-Ge yenilik konularında büyük atılım yaptı. Önümüzdeki on yılda Ar-Ge alanında dünaynın ileri ülkelerinden biri olmayı hedefliyoruz.

Türkiye'nin gücünden rahatsız olanlar Türkiye'yi sıkıştırmaya çalışıyor. Türkiye'yi sıkıştırmak için hem terörü hem de 1915 olaylarını kullanmaya gayret ediyorlar. Anlık tepkiler bizi sonuca götürmez, daha uzun vadeli düşünmeliyiz. Türkiye aleyhine kampanyaya dönüştürülmek istenen 1915 olayları hakkında da biz tarihin, bilimin rehberliğinden faydalanmalıyız. Tüm iddia ve ithamlar karşısında belgelerle cevap vereceğiz

Biz, haksız, hukuksuz, art niyetli, ırkçı ve ayrımcı kampanyalar karşısında sadece ve sadece belgelerle, bilgilerle, arşivlerimizle ve bilimin diliyle, bilimin metotlarıyla konuşacağız. Biz, parlamentolardaki oylamaları değil kütüphaneleri, arşivleri, bilimsel araştırmaları dikkate alacak, karşı tezlerimizi sağlam temeller üzerinde dünya kamuoyuyla paylaşacağız. O sebeple bilim camiamızdan, araştırmacılardan, üniversitelerimizden ben özellikle rica ediyorum: Lütfen, yakın tarihimize ilişkin çalışmalara çok daha fazla ağırlık verelim. Üniversitelerde bölümlerle, kürsülerle, enstitülerle, yakın tarih çalışmalarını daha da yoğunlaştıralım, daha cazip hale getirelim. Unutmayalım ki bilimin boş bıraktığı alanı, işte son günlerde gördüğümüz gibi popülist siyasetçiler, ırkçı ve ayrımcı istismarcılar dolduracaktır. Biz buna izin vermeyeceğiz. Sabırla hareket edecek, tüm iddia ve ithamlar karşısında belgelerle, bilgilerle cevaplarımızı vereceğiz"

Kurul'un Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Vilayetler Evi'ndeki 23'üncü toplantısına, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Ali Babacan ve Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Ömer Dinçer, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı katıldı.


BUGÜN NELER OLDU