Maraş katliamındaki doktor konuştu

"3 gece ameliyathanede çalıştım. Bodrum katı ölüm tarlasına dönmüştü." diyen Dr. Yazıcıoğlu 30 yıl önce Maraş'tan kendisini sürdüren bu karenin hikayesini anlattı

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 28.12.2011 16:37 ABONE OL
Maraş katliamının hastanedeki tanığı anlatıyor.

"Yazınızı okudum. O günleri okumak yüreğimdeki dikeni yerinden oynattı. Rahmetli Esma Suna'yı ameliyat eden cerrah benim" diye söze girmiş Dr. Alaittin Gültekin Yazıcıoğlu. Gönderdiği not, cumartesi günü yayımlanan "Maraş Katliamı Başka Bir Kıtada Yapılmadı" başlıklı yazımda, bir doktoru ameliyat masasında bir kadının rahminden çıkarttığı bebek ölüsünü tutarken gösteren fotoğrafla ilgiliydi.

ECEVİT MECLİS KÜRSÜSÜNDE GÖSTERDİ
Fotoğraf, 1978 Aralık ayındaki kanlı Maraş olayları sırasında kentin devlet hastanesinin ameliyathanesinde çekilmişti. Deklanşöre basan, o tarihte Günaydın gazetesinin Adana Büro Temsilcisi olan Kurtar Çakın adlı gazeteciydi. Günaydın'da manşet olan bu fotoğraf, Kahramanmaraş'taki katliamın Türk kamuoyu tarafından daha çarpıcı bir şekilde anlaşılmasını sağlamış, bu arada dönemin Başbakanı Bülent Ecevit de Meclis kürsüsünden yaşanan vahşeti anlatmak için bu fotoğrafı göstermişti milletvekillerine.

Bir döneme damgasını vuran bu fotoğrafın, geçen cuma günü Radikal'de yeniden yayımlanması beni bu konuda bir yazı yazmaya yöneltti. Bu arada yazımda kullandığım, doktorun bebek ölüsüyle "poz verdiği" ifadesinin maksadını aşan bir Türkçe kullanımı olduğunu Yazıcıoğlu'nun elektronik postasını karşımda bulunca anladım. Alınmıştı.

Dün telefonda yaptığımız sohbette "Ben böyle bir şeyi istismar edecek bir insan değilim" dedi.