Görmez'e tarihi 'Kerbela' daveti

Sünni-Şii geriliminin arttığı Irak'ta, gerilimi azaltmayı hedefleyen Şii lider Sistani, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'i Kerbela günü etkinliğine davet etti

Tırmanan Şii-Sünni gerilimi ile zor günler yaşayan ve Başbakan Maliki'nin açıklamalarından sonra Türkiye ile ilişkileri gerilen Irak'ın Şii inancının merkezi şehri Necef'ten Ankara'ya tarihi bir davet geldi. Irak'ın en yüksek dini otoritesi Ayetullah Ali Sistani, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i, Kerbela'nın 40'ıncı günü etkinliği olan ve Şii mezhebi için büyük önem taşıyan Erbain törenlerine davet etti. Necef'te yapılan ve her yıl 500 binin üzerinde Şii'nin katıldığı toplantıya özel davet edilen Görmez, Sistani ile birlikte Şii katılımcıları selamlayacak ve konuşma yapacak. Diyanet İşleri Başkanı'nın Şiilerin Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'den sonra üçüncü en kutsal mekan olarak gördükleri İmam Ali Mescidi'ni de ziyaret etmesi bekleniyor.

BAŞBAŞA GÖRÜŞME

Sistani, Görmez ile özel bir görüşme yapmak istediğini de Diyanet İşleri Başkanlığı'na iletti. Sistani'nin bölgede giderek tırmanan ve özellikle Irak'ta yoğunlaşan Şii-Sünni gerilimi başta olmak üzere Müslümanları ilgilendiren bölgesel meselelerde görüş alış verişi yapmak istediği öğrenildi. Görmez'in, henüz yanıt vermediği, kabul ederse 15 Ocak'ta Bağdat ve Necef'te olacağı öğrenildi. Son bir haftada bölgede yapılan 17 bombalama olayı ve 100'ün üzerinde insan ölmesi programı zora soktu. Irak Başbakan'ı Maliki'nin, "Türkiye içişlerimize karışıyor" sözleri ziyareti daha da kritik hale getirdi. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında Maliki tarafından çıkarılan yakalanma kararının ardından, Türkiye'nin Haşimi'ye gönderdiği "Ankara'ya gelebilirsin" mesajı üzerine ilişkiler iyice gerilmişti.

ZİYARETİ ÖNEMSİYOR
Sistani'nin Sünni-Şii gerilimini engellemek için en önemli ülke olarak Türkiye'yi gördüğü ve Görmez'in katılımını bu çerçevede çok önemsediği öğrenildi. Irak Şiilerinin lideri Sistani, zaman zaman aldığı kararlarla gerek Irak yönetiminden gerekse İran'dan ayrılıyor.

BUGÜN NELER OLDU