Genelkurmay: Olay, örgütün ana kamp yerinde gerçekleşti

Genelkurmay, olayın yurtiçinde değil, sivil yerleşim merkezi bulunmayan Kuzey Irak'ın Sinat-Haftanin bölgesinde yaşandığını belirtti. Açıklamada "Burası bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu bölge" denildi

Genelkurmay Başkanlığı, TSK'nın Kuzey Irak'a yönelik hava harekatında 35 sivilin öldürüldüğü iddialarına yönelik 8 maddelik açıklama yaptı. Bir grup teröristin sınırı geçerek eylem yapacağı istihbaratı üzerine bölgeye savaş uçaklarının gönderildiği bildirilen açıklamada olayın yurtiçinde meydana gelmediği, harekatın sivil yerleşim merkezi bulunmayan Kuzey Irak'ın Sinat-Haftanin bölgesinde yapıldığı belirtildi. Açıklamada "Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir" denildi. Kaçak mazot taşındığı iddia edilen katırlarla terör örgütünün sınıra silah sokmaya çalıştığını geçmişte de tespit ettiklerini belirten Genelkurmay, olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı bilgisini de verdi. Genelkurmay'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle oldu:

YETKİ HÜKÜMETTEN

TSK'nın sınır ötesi harekatı, TBMM tarafından 17 Ekim 2007 tarihinde kendisine verilen ve birer yıllık sürelerle yenilenen yetki gereği sürdürülmektedir.
Terör örgütü elebaşlarının son dönemde verdikleri kayıplar için gruplara misilleme talimatı verdikleri ve bu doğrultuda özellikle sınır ötesinde Sinat-Haftanin'e takviye maksadıyla çok sayıda terörist gönderildiği bilgisi alınmıştır.
Çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve yapılan teknik analizler sonucunda, içlerinde örgüt elebaşlarının da bulunduğu terörist grupların bölgede bir araya geldikleri ve sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerimize yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları anlaşılmış ve ilgili birlikler ikaz edilmiştir.
Geçmişte bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, teröristlerin, kullandığı ağır silah, cephane ve patlayıcıları yük hayvanları ile Irak'tan getirerek sınırdan içeri soktukları, teslim olan terörist ifadelerinden bilinmektedir.
Bölücü terör örgütü mensuplarının, Irak Kuzeyinden gelerek hududumuza yakın karakol ve üs bölgelerimize eylem yapacağına dair istihbaratın artması üzerine, keşif ve gözetleme gayretleri sınır boylarında artırılmıştır. Bu kapsamda, 28 Aralık 2011 günü saat 18.39'da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir.
Grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21:37- 22:24 arasında hedef ateş altına alınmıştır.

Fehman Hüseyin istihbaratı
Kuzey Irak'ın Sinat-Haftanin bölgesinde gerçekleştirilen operasyon öncesinde terör örgütü PKK'nın önemli ismi Fehman Hüseyin'in hareket halinde olduğu istihbaratının verildiği belirtildi. Bu gelişme üzerine olayın yaşandığı bölge yakın izleme altına alındı. Terör örgütü üyelerinin daha önce kaçakçı yöntemi ile bölgede dolaştığından hareketle gruba yönelik operasyon düzenlendiği belirtildi. Bölgedeki askerlerin ayrıca PKK Kongra Gel'in aldığı son kararlarda silah ve mühimmatın ülkeye sokulması gerektiğine ilişkin vurgusundan sonra daha hassas bir tavır sergilediği hatırlatıldı.

ANKARA