"Kaybedilen vatandaşlar kardeşimizdir"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şırnak Uludere ilçesi kırsalındaki bombardımanda hayatını kaybeden vatandaşlarla ilgili yaptığı açıklamada herşeyden evvel olayın bir insani boyutunun olduğunu söyledi.

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 30.12.2011 14:35 ABONE OL
Davutoğlu, "Mutlaka gerekli tahkikat yapılacaktır.Terörle mücadele esastır. Çünkü, o da insanımıza kast eden yaşam haklarını yok eden bir olgudur. Ama, mesele insani ve hukuki sınırlarının dışına taşınarak bir istismar konusu haline getirilmemelidir. Hepimiz bu acıyı hissediyoruz. Kimsenin, olayda kasti yoktur. Hayatını kaybedenler kardeşimizdir." dedi.

4. Büyükelçiler Konferansı'nın Edirne ayağı etkinlikleri Bakan Davutoğlu'nun yaptığı bir konuşma ile son buldu. Konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Davutoğlu, Şırnak'ın Uludere ilçesindeki olayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, yaşanan bu olaydan dolayı büyük bir hüzün yaşadığını kaydetti.

"Kaybedilen vatandaşlar kardeşimizdir." ifadelerini kullanan Davutoğlu, "Oluş süreci ve ne olursa olsun tek br insanımızın burnunun dahi kanamasının bizleri ızdıraba sevk ediyor." dedi. Türkiye hukuki ve siyasi olarak bakıldığında Türkiye'nin önce hukuk devleti olduğunu vurgulayan Davutoğlu, terörle mücadeleyi hukuki düzen içinde yürütmeye büyük karar gösterdiklerinin ifade etti. Bu olayı istisna tutarak aslında Türkiye'nin terörle mücadelesini gerçekten dikkatli bir şekilde yürütüldüğünün altını çizen Davutoğlu, şöyle devam etti: "Hem sınır tesi hem sınır içinde o bakımdan meselenin hukuk devleti ilkeleri içinde ele alınmasının en doğru olacağını düşünüyoruz. Meseleyi, istismar etmeden gerekli tahkikatların yapılması gerekiyor. Tahkikat yapılmadan yorumlama yapmak istemem. Sonucunda herkes üzerine düşen görevi yapar."

BUGÜN NELER OLDU