Diyarbakır'a terör operasyonu

Diyarbakır kent merkezine saldırı düzenlemek için gelen 2 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonda bir polis hafif şekilde yaralandı.

Cumartesi 31.12.2011 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 31.12.2011 10:46
ABONE OL

Vali Mustafa Toprak, saldırı düzenlemek amacıyla terör örgütü PKK mensubu 2 kişinin Diyarbakır'a geldiği ve Huzurevleri Mahallesi 4'ncü sokaktaki bir evde bulunduklarına ilişkin ''Polis 155 Hattına'' yapılan bir ihbar üzerine söz konusu eve sabaha karşı güvenlik güçlerinin gittiğini söyledi.

Eve polislerin geldiğini fark eden teröristlerin silahla ateş açıp, 2 el bombası attığını bildiren Toprak, daha sonra özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda çatışma yaşandığını kaydetti.

Toprak, operasyon devam ederken, evdeki 2 teröristin aşağı atladığını ifade eden Toprak, şöyle konuştu:

''Boş evde yapılan aramada çatışma yaşanırken teröristlerin kullandığı patlamış 2 el bombası, 2 uzun namlulu silah ile bir tabanca ele geçirildi. Aşağıya atlamaları sonucu etkisiz hale gelen teröristlerin üzerinde ise patlamamış bir el bombası daha bulundu. Teröristlerin açtığı ilk ateş sırasında bir polis ayağından hafif şekilde yaralandı. Polisimizin hayati tehlikesi yok. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. Bu operasyon sayesinde teröristlerin Diyarbakır'da düzenleyeceği saldırı önlenmiş oldu.''

Vali Toprak, daha sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne giderek, yaralı polis memurunu ziyaret etti.

Terörist polis katili çıktı

Diyarbakır'da sabaha karşı düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, yaklaşık 3 ay önce 2 polisin şehit edildiği saldırıyı gerçekleştirilen kişi olduğu ortaya çıktı.

Vali Mustafa Toprak, saldırı düzenlemek amacıyla 2 teröristin Diyarbakır'a geldiği ve Huzurevleri Mahallesi'ndeki bir evde bulunduğuna ilişkin ''155 Polis İmdat'' hattına yapılan bir ihbar üzerine söz konusu eve sabaha karşı operasyon yapıldığını, operasyonda 2 teröristin etkisiz hale getirildiğini hatırlattı.

Etkisiz hale getirilen teröristlerin alınan parmak izlerinden yapılan araştırma ve incelemesi sonucunda, bir teröristin parmak izinin, 22 Eylül 2011 günü Turistik Caddesi üzerinde 2 polisin şehit olduğu saldırıda ele geçirilen malzemeler üzerindeki parmak iziyle aynı olduğunun tespit edildiğini vurgulayan Toprak, ''Böylece 2 polisin şehit edildiği saldırı aydınlatılmış oldu. Hem de etkisiz hale getirilen teröristin kimliği tespit edildi'' dedi.

Merkez Sur ilçesinde, 22 Eylül 2011 günü Turistik Caddesi üzerinde terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen silahlı saldırıda ''Yunus'' ekibinde görevli polis memurları Mehmet Çakır ve Erman Tosun şehit olmuştu.