Oda TV davasında tahliye çıkmadı

Oda TV davasının bugün görülen 10. duruşması sonunda tutuklu sanıkların tahliye talebi reddedildi. Duruşma 12 Mart 2012 tarihine ertelendi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görülen Oda TV davasında ara karar açıklandı. Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tahliyelerini oy birliği ile reddetti. Heyet, ayrıca dava dosyasında yer alan dijital verilerin TÜBİTAK tarafından incelenerek bilirkişi raporu hazırlanmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, delillerin henüz toplanamamış olması, sanıklar hakkında isnat edilen suçun katalog suçlardan olması, sanıklar hakkında isnat edilen suçların yasada öngörülen hürriyeti bağlayıcı cezasının alt ve üst sınırları değerlendirildiğinde diğer koruma tedbirlerinin bu aşamada yeterli olamayacağını belirterek sanıkların tahliye taleplerini oy birliği ile reddetti. Heyet tutuklu sanık Doğan Yurdakul'un tedavisinin yapılması amacıyla en kısa sürede Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılarak Ergenekon Terör Örgütü hakkında bilgi notunu istedi. Heyet ayrıca eski emniyet müdürü Sabri Uzun'un tanık olarak dinlenmesi talebinin ise sanıkların çapraz sorgularının bitmesinin ardından değerlendirilmesine hükmetti.

BİZE ULAŞIN