"Arap ülkeleri bölgeye sahip çıkıyor"

Cumhurbaşkanı Gül, Arap Birliği'nin Suriye konusunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşımasıyla ilgili, "Genellikle uzaktan başka ülkeler gelip karışıyor bu işlere. Bu sefer bölge ülkeleri kendi bölgesine sahip çıkıyor" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de dün bir dizi ziyarette bulundu. Gül dün ilk olarak dünyanın da sayılı büyük camilerinden olan Şeyh Zayed Camisi'ne gitti. Gül camiye gelişi sırasında BAE'nin kurucusu, 2004'te ölen eski Devlet Başkanı Şeyh Zayed Bin Sultan El Nahyan'ın anıt mezarını ziyaret etti. Gül, cami içinde de incelemelerde bulundu. Camide, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü Sahibi Hattat Hasan Çelebi'nin eserleri de yer alıyor. Heyette yer alan Çelebi, Gül'e eserleri hakkında bilgi verdi. Gül'e ziyaretinde eşi Hayrünnisa Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek ile BAE Ekonomi Bakanı Sultan Bin Said Monsuri eşlik etti. Gül, BAE Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan ile bir araya geldi. Şeyh Halife, Gül'ün ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirip, Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini belirtti. Gül de Körfez ülkeleriyle ilişkilerin Türkiye için önemini vurguladı. Görüşme basına kapalı yapılırken Gül daha sonra ise Şeyh Halife'nin onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı. Gül, daha sonra dünyanın ilk ekolojik kenti olarak inşa edilen Masdar Şehri'ni gezdi.

'TÜRK DİZİLERİNİ SORDULAR'
Gül ziyareti sırsında bir gazetecinin Arap Birliği'nin Suriye konusunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine taşıma konusundaki kararına ilişkin sorusu üzerine, "Arap liginin kendi bölgesine sahip çıkmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Genellikle uzaktan başka ülkeler gelip karışıyor bu işlere. Bu sefer bölge ülkeleri kendi bölgesine sahip çıkıyor. Destekliyoruz. Her şeyin Suriye halkının çıkarına ve mutluluğuna yol açacak şekilde gelişmesini istiyorum" dedi. Daha sonra Türk gazetecilerle de bir araya gelen Gül, BAE Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Halife ile yaptıkları görüşmenin verimli geçtiğini söyledi. Görüşmelerde BAE televizyonlarında gösterilen Türk dizilerinin de gündeme geldiğini anlatan Gül, kendisine, "Dizilerin sonunu söyleyin, yoksa hanımları televizyonların başından kaldıramıyoruz'' diye espri yaptıklarını aktardı. Zayed Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya geldiğinde de, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinin gündeme geldiğini söyleyen Gül, "Hepsi diziyi takip ediyorlar'' dedi.

BİZE ULAŞIN