Eğitimde yaş karışıklığı TÜİK yorumu ile bitti

'Okula başlama yaşı 5 mi olacak 6 mı?' tartışmalarının yaşandığı TBMM Eğitim Komisyonu'nun görüş sorduğu TÜİK, yeni doğan bebeğin uluslararası standartta 0 yaş olarak alındığını bildirdi

4+4+4 diye bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasa teklifinde kafa karıştıran okula başlama yaşına son noktayı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) koydu. 'Okula başlama yaşı 5 mi olacak 6 mı?' tartışmalarının yaşandığı TBMM Eğitim Komisyonu'nun görüş aldığı TÜİK, halk arasında ve hukukta yaş hesabının farklı yapıldığına dikkat çekerek yeni doğan bebeğin uluslararası standartlarda 0 yaş olarak alındığını, Türkiye'de ise 1 yaş olarak hesaplandığını belirtti. TÜİK uzmanlarına danışan Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları da okula başlamak için bitirilen yaşın esas alınmasını kararlaştırdı. Başta İngiltere, Fransa, Almanya gibi Batı Avrupa ülkelerinde de yaş hesabının TÜİK verilerinde olduğu gibi bitirilen yaş üzerinden alındığını belirleyen uzmanlar, bu ülkelerde okula başlama yaşının 64 ay ile 72 ay bitimi arasının esas alındığını kaydetti. Buna göre 72 ayını dolduran çocuklar için 6 yaş ifadesi kullanılıyor. Yaşla ilgili tartışmalara yanıt veren Alt Komisyon Başkanı Fikri Işık da, "Şu anda alt komisyonda çıkan metinde yaş 6. Fakat algıda bir problem var. Bazıları 5 yaşı 60-72 ay olarak tanımlıyor, bazıları da 73-84 olarak. Bu komisyon süreci olmazsa toplumdaki tereddütleri gidermek açısından kanuna ay olarak yazıp buradaki tereddütleri giderebiliriz. Kafa karışıklığı olmaz" dedi.

KUZEYDE GEÇ

Dünyada zorunlu eğitime başlama yaşı 3-7 yaş arasında değişiyor, çoğunluğunda ise 6. UNESCO verilerine göre, dünyada 113 ülkede zorunlu eğitime başlama yaşı 6 iken 44 ülkede 7 yaş olarak belirlenmiş. Ancak özellikle kuzey ülkelerinde, iklim şartlarına bağlı olarak çocukların daha geç gelişmelerinden dolayı okula başlama yaşı yüksek. Okula başlama yaşının güney ülkelerinde düştüğü dikkat çekiyor. Ülkelere göre uygulama şöyle:
İngiltere'de anaokulunun da dahil olduğu ilköğretim 4-6 yaşlarında başlıyor. nAlmanya'da zorunlu eğitim 6'ıncı yaş gününü kutlayan her çocuk için 1 Ağustos tarihinde başlıyor.
Hollanda'da zorunlu eğitim 5-17 yaş arası çocukları kapsıyor.
BİZE ULAŞIN