Türkiye, BM'den 'net tutum' bekliyor

Şam'daki görüşmelerde Esad yönetimiyle muhalefet arasında diyalog başlatılması çağrısına olumlu yanıt alamayan Kofi Annan'a Ankara, BM'nin Suriye konusundaki hedeflerini soracak

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan bugün akşam saatlerinde Türkiye'ye geliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşecek olan Annan'a, Ankara, Suriye konusundaki hedeflerini soracak. Kahire ve Şam'da temaslarda bulunan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve bazı Arap ülkelerinin Dışişleri Bakanları ile de görüşen Annan'ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Suriye muhalefetine diyalog çağrısında bulunmuştu. Ancak Annan'ın barış çağrısını Suriye Ulusal Konseyi Başkanı reddetmişti. BM'nin siyasi diyalogla çözüm bulunması için yaptığı girişimlere karşın, Ankara, 8 bin kişinin hayatını kaybettiği bir ortamda diyaloğun sağlanmasının güç olduğu görüşünde. Muhalifleri de tatmin edecek bir planın BM tarafından uygulanmasına Ankara destek veriyor. Tek taraflı bir müdahaleye ise Türkiye karşı çıkıyor. Annan'ın Hatay'a da gitmesi planlanmıştı ancak bu ziyaret ile ilgili son ana kadar bilgi netleşmedi. Bu arada Pekin-Ankara arasında, Suriye özelinde siyasi istişare yapılmıyor. Çin, Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Ming'i, Pekin'in ateşkes planı hakkında bilgi vermesi için Suudi Arabistan, Mısır ve Fransa'ya yolladı. Bu listede Türkiye'nin yer almaması dikkat çekerken, Ankara bunu "Bölgede kaybolan etkinin bir yansıması" olarak değerlendiriyor. Çin ile bu mesafeli duruşa karşın, Rusya ile teknik düzeyde Suriye konusunda görüşmeler devam ediyor. Öte yandan başbakan Tayyip Erdoğan'ın 28 Mart'ta İran'a yapacağı ziyaret sırasında nükleer müzakerelerin yanı sıra Suriye krizi de ele alınacak.

BÜYÜKELÇİ TÜRKİYE'DE
İstanbul'da mart ayı sonunda yapılması planlanan Suriye'nin dostları Grubu için Çin-Rusya ve BM'nin girişimlerinin de sonucu bekleniyor. İstanbul'daki Zirve'den Esad'a karşı, Tunus'takinin aksine, güçlü bir mesaj çıkmasını isteyen Türkiye, son girişimleri de değerlendirerek davetini yapacak. Öte yandan Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon'un bir süredir Türkiye'de olduğu öğrenildi. Çok sayıda Batılı ülke Şam'daki Büyükelçiliği'ni kapatmasına karşın, Türkiye son ana kadar buradaki temsil düzeyini korumakta kararlı olduğunu açıklamıştı.

'En temkinli ülke Türkiye'
Uluslararası toplumun Suriye'ye askeri müdahale konusunda "ciddi görüşmeler"i başlattıklarını ve böyle bir durumunda Türkiye'nin kilit rol oynayacağını öne süren Washington Post gazetesi, Türkiye'nin aynı zamanda "hukuki zemin konusunda en temkinli" ülke olduğunu da savundu. Gözete hükümetler arasında herhangi bir müdahalenin boyutu, zamanlaması ve nasıl yapılacağı konusunda ise derin görüş ayrılıklarının sürdüğünü kaydetti.

BİZE ULAŞIN