Çiçek devrede

Kavgalı Milli Eğitim Komisyonu toplantısından sonra muhalefetin teklifi iade etmesini istediği Meclis Başkanı devreye girdi. Çiçek, dün taraflarla görüştü

Zorunlu eğitimi 4+4+4 modeli ile kesintili 12 yıla çıkartan yasa teklifinin Milli Eğitim Komisyonu'ndaki görüşmelerinde çıkan kavga, partiler arasında söz düellosuna dönüştü. Muhalefet toplantının iptal edilmesini istedi, krizin çözümü için TBMM Başkanı Cemil Çiçek devreye girdi. Çiçek, dün sabah ilk olarak MHP Grup Başkanvekilleri ile, öğleden sonra ise AK Parti ve CHP Grup Başkanvekilleri ile bir araya geldi. Muhalefetin "komisyon kararı yok hükmünde sayılsın" önerisi ise ile ilgili olarak AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, TBMM Başkanı'nı göreve çağıran muhalefete " Sayın Başkanın böyle bir yetkisi yok" uyarısında bulundu. Kriz nedeniyle Polonya gezisini iptal edan Meclis Başkanı Çiçek, önceki gün Meclis hukukçuları ile sabaha kadar çalışıp, komisyondaki görüşmelerin İçtüzük'e uygun yapılıp yapılmadığı, kendisinin konuya müdahil olma yetkisi olup olmayacağını tartıştı. Meclis hukukçuları, İçtüzük'ün 14'üncü maddesine göre Meclis başkanlarının komisyonları denetleyebileceği, gerekirse Milli Eğitim Komisyonu tarafının teklif ile ilgili raporunu iade etmesi gibi yetkileri bulunduğu görüşünü Çiçek'e iletti. İçtüzük'ü yürütme görevi Meclis Başkanı'nda olduğu için ihlal niteliğindeki olaylara müdahalesinin de normal olacağının altı çizildi. Komisyon başkanlarının kararında direnme yetkisi de bulunuyor. CHP ve MHP, komisyon toplantısında İçtüzük ihlali yapıldığı, konuşma taleplerinin yerine getirilmediği, önergelerinin işleme alınmadığını belirtip Çiçek'e başvurdu. Çiçek'ten, toplantının tekrarlanmasını istedi. Çiçek, dün sabah itibari ile devreye girdi ve AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı ile görüşüp orta yol bulmaya çalıştı. MHP'liler görüşmede Çiçek'e, "Bu yasanın bir an önce çıkarılması talimatını kim verdi ise görüşün ve makulü bulun. Yoksa 1957 (DP İçtüzük'ü değiştirince muhalefet parlamento dışına kaydı. CHP lideri İsmet İnönü'nün Kayseri ve Uşak'ta taşlanmasına kadar varan olaylar yaşandı) sonrasında yaşananlar tekrarlanır, ucu sokak çatışmalarına, darbeye kadar uzanan olumsuz gelişmeler olur. Genel Kurul'a bu şekliyle getirmekte ısrar ederseniz, cinayete kadar varan kavgalar yaşanabilir" uyarısı yaptı. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise, yasa teklifinin görüşmelerinin muhtemelen önümüzdeki hafta Genel Kurul gündemine gelebileceğini açıkladı. Çiçek, CHP'li İnce'nin sözleriyle ilgili yaptığı açıklamada ise "Kimse Meclisimizin saygınlığına gölge düşürecek bir söylemden medut ummamalıdır"dedi. Krizin çözümü için Meclis'in önünde üç yol bulunuyor:
Çiçek, iktidar ve muhalefet partileri ile yaptığı görüşmelerden sonra bir orta yol bulabilir.
Muhalefet, toplantının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gidebilir
Genel Kurul'daki görüşmelerin gergin olmaması için partiler bir araya gelip yeni bir orta yol bulunabilir.
AK Parti: İade yetkisi yok
Muhalefetin, Meclis Başkanı'nın teklifin komisyona iade etmesi talebini değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli "Sayın Başkanın böyle bir yetkisi yok. Bizim yaptığımız komisyonun çalışmasını sağlamaktı. Aslında Meclis'i çalıştırmamayı amaçlayan, sabote eden, despot, kaba güce dayalı yaklaşım tamamen ortadan kalktı. Komisyonda hiçbir içtüzük ihlali yapılmadı. Başkan, gürültüden o söz taleplerini duymamıştır" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'le yaptığı yaklaşık 1 saat 45 dakikalık görüşmenin ardından gazetecilerin soruları üzerine konunun, hukukçular tarafından incelendiğini belirterek Çiçek'in teklifi geri gönderme yetkisi olmadığını söyledi.

'Bu ustalık değil zorbalık dönemi'

Kavgayı değerlendiren CHP MYK yayınmladığı bildiride şunları ifade etti: "Siyasi tarihimize bir utanç sayfası olarak geçecek bir darbe vurulmuştur. Bu eşkıyaya yakışan davranışlar zincirinin bütün halkaları sorumsuz ve anti-demokratik nitelikleriyle vahimdir." CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de düzenlediği basın toplantısında Başbakan'ın 'Ustalık dönemim' dediğinin, zorbalık, eşkıyalık ve zulüm dönemi olduğunun anlaşıldığını belirterek "Çiçek'i göreve davet ediyorum. Güvenliğimizi sağlamazsa, kendi imkanlarımızla sağlarız. Eşkıyaya pabuç bırakmayız" dedi.

MHP: Savcılar göreve

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural "TCK'nın 311'inci maddesine göre cebir ve şiddet uygulamak suçtur. Savcılar beklemeden harekete geçmelidir. Yapılan sivil darbedir" derken BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da "Yöntem olarak başından yanlış. Müzakereden ziyade kaba kuvvetle geçirmek istiyorlar" yorumunu getirdi.

BİZE ULAŞIN