"Esad zamana oynuyor"

Başbakan, BM ve Arap Ligi'nin Suriye Özel Temsilcisi Annan'ı Esad'ın zaman kazanmak için uyguladığı yöntemler konusunda uyardı. Esad'la görüşmesini anlatan Annan ise Suriye'deki insani durumun içler acısı olduğunu söyledi

BM ve Arap Ligi'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, dün Katar'daki Suriye konulu temaslarının ardından akşam saatlerinde Ankara'ya geldi. Kofi Annan, Ankara'ya ayak basar basmaz, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a sert mesajlar yolladı ve Suriye'de sivillerin ölümünün derhal durdurulmasını istedi. Başbakanlık Yeni Bina'daki görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Erdoğan, Esad'ın zaman kazanmak için uyguladığı yöntemler konusunda Annan'ı uyardı. Suriye'deki durumun kötüye gittiğini ve geri dönülmez bir noktaya doğru ilerlediğini belirten Erdoğan, "Orada insanlar ölüyor. Esad rejimi üzerinde baskıyı artık daha da artırmak gerekiyor. Esad zamana oynuyor" dedi.

ESAD'IN YANITI

Annan ise görüşmede Şam'daki temaslarını aktarırken, Suriye'de insani durumun içler acısı olduğunu vurguladı. Esad'dan Suriye'ye insani yardımın ulaştırılması için yardımcı olmasını istediğini belirtti. Annan, "Esad yarın (bugün) bana insani yardımın ulaştırılması ve çatışmaların durması konusundaki görüşmemizin sonuçlarıyla ilgili yanıt verecek" bilgisini Erdoğan ile paylaştı. Annan, İran ve Rusya'da görüşmeler yapacağını aktardı.

'BM BİR ŞEY YAPMALI'
Annan, Başbakan ile görüşmesinin ardından ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Davutoğlu, Suriye'de her geçen gün daha fazla insanın öldürüldüğünü anımsatırken, Annan'a, "BM bir şeyler yapmalı" çağrısında bulundu. Annan, Türkiye'ye gelişinde ise havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Annan, insani yardımla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: "Bunun çok karmaşık bir konu olduğunu kabul etmeliyiz. Daha fazla baskı uygulayacağız, denemeye devam edeceğiz ve Suriye'ye insani yardım ulaştırılmasını ve sivillerin öldürülmesine son verilmesini sağlayacağız. Ve herkesi masaya oturtacağız. Siyasi bir süreç başlatacağız ve çözüme ulaşacağız. Bu kolay olmayacak, belli bir zaman alacak, umarım çok uzun sürmeyecek. Çünkü şiddetin uzun süre devam etmesini göze alamayız ama elbette bu sorun hemen bugün de çözülmeyecek." Annan'ın bugün Ankara'da Suriye Ulusal Konseyi üyeleri ile bir araya geleceği belirtildi.
BİZE ULAŞIN