Tahliye sonrası adağını kesti

İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin OdaTV davası kapsamında tutuklu yargılanan sanıklardan gazeteci Ahmet Şık'ın tahliyesi sonrası Antalya'da bulunan annesi Fatma Şık bir kurban kesti.

Konyaaltı ilçesinde bulunan evinde oğlu Ahmet Şık'ın tahliye edilmesi halinde kurban keseceğine ilişkin adakta bulunduğunu belirten Fatma Şık, 600 TL'ye aldığı kurbanı kesti.

Duruşmayı izlemek üzere İstanbul'a giden Ahmet Şık'ın Akdeniz Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan ağabeyi Yrd.Doç. Dr. Bülent Şık'ın telefondan tahliyeyi öğrendiğini belirten anne Fatma Şık, "Çok mutluyum. Beklenen bir sonuçtu. Beklenmeyen de bir sonuçtu. Çünkü ümitlerimiz kırıktı. Adaletin geç tecelli edeceğine inanıyordum. Bizim için sürpriz oldu. Oğlumun çıkması değil, böyle bir kararın çıkması sürpriz. Çünkü, ben çocuğumun suçsuz olduğuna inanıyordum. İlk gün tutuklandığında da demiştim. 'Çocuğumda bir örgüt bağlantısı en ufak bir şey olursa kendimi yakacağım' diye. Bulamadılar, bulamayacaklar. Biz onları temiz yetiştirdik. İlahi adalet tecelli etti. Bütün suçsuzlara da aynı kararı çıkmayı nasip eylesin"

Silivri Cezaevi'nden çıktığında konuştuklarını ve h'la olaya inanamadığını belirten anne Şık, "Görüştük. Ama çok kızgın. 'Savaşım bitmedi yeni başlıyor' diyor. Tabi bu 375 günün içeride kalmanın verdiği psikoloji. Çok çekti" diye konuştu.

Oğlunun cezaevinden çıkışını televizyondan izleme fırsatı bulduğunu ve gözyaşlarını tutamadığını belirten anne Fatma Şık, "Oğlumu sakallı görünce içimden 'Cemaatçi olmuş' diye geçti. Tabi şakasına. Kahrından ya da keyfi olarak uzatmış bilemiyorum. Ama cezaevinde şartlar çok kötü. Ağzındaki takma dişe kadar çıkarıyorlar" ifadesini kullandı.

ANTİDEPRESAN KULLANIYORUM
Oğlunun yarın gelmesini beklediğini kaydeden Fatma Şık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Babanın gözlerinde sorun olduğu için Silivri'ye gidemedi. Onun için o gelecek. Ne acı ki 375 gün, 375 sene oldu bana. 1 yıldır antidepresan kullanıyorum. Evlat sevgisi başka bir olay. Kitap yazmak suç mu? Bugünün Türkiye'sinde her şey suç. Telefonların dinleniyor. Ben de her açmamda küfrediyorum. Dinlesinler bende korku yok. Olamaz da" Oğlunun tahliye edilmesi halinde kurban keseceğine ilişkin adakta bulunduğunu belirten anne Şık, Ahmet'in buna karşı çıktığını ancak, Müslüman olarak sözünü yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Anne Şık, daha sonra komşusu ile birlikte Çakırlar'da bulunan kurbanlık satım ve kesim yerine geldi. Burada bulunan kurbanlıklara bakan anne Şık, 680 TL'lik kurbanı 600 TL'ye aldı. Hayvan satış yeri sahibi pazarlık sonrası ise "Darısı Mustafa'nın (Mustafa Balbay) başına" dedi. Anne Fatma Şık da, "Cemi cümlemize. Cümle suçsuzların başına" diye karşılık verdi.

Kesim için vekilliği orada bulunan işçiye veren anne Şık, yarın herkesi kavurma pilav yemeye davet etti.
Anne Fatma Şık, daha sonra oğlunun en sevdiği yemekleri yaptığını ve Silivri'ye kargo ile gönderdiğini ancak kendisinin 1 yıldır yaprak sarması yemediğini belirtti.
BİZE ULAŞIN