Bağış, Züleyha Ortak'ı kabul etti

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, etnik dillerde şarkı söyleyen sanatçı Züleyha Ortak'ın, Kürt kimliğini gizlemeden, Kürtçe şarkı söyleyerek ama Türkiye'nin birlik ve beraberliği için de ter dökerek, çaba ortaya koyan, vatanseverlik örneği gösteren bir sanatçı olduğunu söyledi.

Bakan Bağış, Avrupa Birliği Bakanlığının Ortaköy'deki ofisinde, etnik dillerde şarkı söyleyen sanatçı Züleyha Ortak'ı kabul etti.
AA muhabirine kabule ilişkin bilgi veren Bağış, Ortak'ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bağış, Ortak'ın son dönemde farklı etnik dillerdeki ezgileri sanatseverlerle paylaşarak farklı bir tablo ortaya koyduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Züleyha, Türkiye'nin yeni parlayan genç yıldızlarından biri, değerli bir kardeşimiz. Kendisini kutluyorum. Züleyha, ülkemizde bundan 15 yıl öncesine kadar 'Kürdüm' demeye korkulan bir dönemi geride bırakıp, devletin televizyonunda 24 saat Kürtçe yayın yapılan zamanları yaşadığımız günlerde, Kürt kimliğini gizlemeden, Kürtçe şarkı söyleyerek ama bu ülkenin birlik ve beraberliği için ter dökerek, çaba ortaya koyarak, gerçekten bir vatanseverlik örneği gösteren, bizim göğsümü kabartan bir kardeşimizdir. Ben Züleyha'ya ve onu yetiştiren anne babaya buradan teşekkürlerimi sunmak itiyorum. Kendisinin değerli sanatçımız Zülfi Livaneli'nin eserlerinden oluşan bir albümü vardı. Yakında da Türkiye'de kadın haklarıyla ilgili, özellikle kadınlarımızın çektiği çileleri anlatan güzel bir CD'si çıkacak. Ben de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Hanım ile bir kez daha görüşüp, bu CD aracılığıyla Türkiye'de kadınlarımızın durumunu iyileştirmek için daha neler yapılabileceğimizi irdeleyeceğiz. Züleyha, AB sürecinde de Türkiye'nin katettiği reformları, mesafeleri, eserleriyle ortaya koymuş olacak. İnşallah bundan sonraki süreçte de birlikte çalışacağız.''

''Türkiye'de kadınların çektiği çilelerin bilincindeyim''

Züleyha Ortak da Bağış'ın kendisini gururlandıran güzel sözler söylediğini belirtti. Türkiye'de kadınların çektiği çilelerin bilincinde olduğunu dile getiren Ortak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bizler gönülden ve samimiyetle bir proje yaptık. Zülfi Livaneli şarkılarını söyledim, ikinci çalışmamızda da kadın türkülerini söyleyeceğim. Bitlisli muhafazakar bir ailenin çocuğu olarak benim bugünlere gelmiş olmam ve ekran karşısına çıkıp şarkı söyleyebilmem çok kolay değildi, özellikle Kürt kimliğini taşıyan biri olarak. Ancak geldiğimiz noktada sizlerin desteğiyle öyle şeyler başardık ki, artık bizler kimliğimizi gizlemeden, kesinlikle varlığımız ortaya koyarak çok önemli şeyler yapabiliyoruz. Ben bu projeyi ortaya koymaktan çok mutluyum.''

Ortak, yaklaşık 15 gün sonra kadın türküleri albümünün piyasaya çıkacağını ifade ederek, ''Onda da şöyle diyeceğim, 'Kadın türkülerini dinleyin'. Ümit ediyorum herkes o projede bize katkıda bulunur, bizler de desteğinizle başarıya ulaşmış oluruz'' diye konuştu.
BİZE ULAŞIN