'Sivas davası zaman aşımına uğramadı'

Sivas davasında zaman aşımı eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, davada ağır cezalar alan onlarca kişi bulunduğunu belirterek "Sadece 5 kişi ile alakalı zamanaşımı var" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Sivas davasındaki bazı sanıklara ilişkin zaman aşımı eleştirilerine "Sivas Davası zamanaşımına uğramamıştır. 5 kişi ile alakalı zamanaşımı var" yanıtı verdi. Cuma namazını Aksa camisinde kılan Erdoğan'ın namaz sonrasında mesajları şöyle oldu:

İDEOLOJİK YAKLAŞIMLAR
(Sivas davasının yeniden ele alınıp alınmayacağı) Bunlar yargılama süreci içinde olan değerlendirmeler. Şu anda 12 Eylül bile masaya yatırıldı. 12 Eylül'den bu yana 30 sene geçti, ama şimdi masada. Bu konuda da olması gereken her tür alternatif değerlendirilmeli.
Sivas Davası zaman aşımına uğradı ifadesini ben çok yanlış buluyorum. Sivas Davası zamanaşımına uğramamıştır. 5 kişi ile alakalı zamanaşımı var. Sivas Davası'nın içerisinde şu anda idama mahkum olduğu halde idam kalktığı için ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olan 33 kişi var. Bunun dışında ağır hapis cezası ile cezalandırılmış olan onlarca kişi var. Bunlar hep gözden kaçırılıyor. Hedef saptırılıyor. Burada çok ciddi yanlışlar var. Ben Sivas'a gidişimde birçok kızlar babalarının haksız yere, herhangi bir taksiratı olmadığı halde idama mahkum olduğuyla hüngür hüngür ağlayan 18 yaşında, 19 yaşında kızlar biliyorum. Bunları göz ardı etmek suretiyle burada tek tarafa siyasi bir servis yapmayı doğru bulmuyorum.
Bu tür ideolojik yaklaşımlar yanlış. Gidip de Ankara Adalet Sarayı'nın önünde gösteri yapmak suretiyle belli bir ideolojinin borazanlığını yapmanın doğru olduğuna inanmıyorum. Şu anda 33 kişi ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkumdur ve zamanaşımı olayı 5 kişidir. Zamanaşımı olayıyla ilgili olarak da bu ülkede DHKP-C'den şundan bundan bunca insanlar zamanaşımına uğramıştır. Bunlar dışarıdadır şu anda. Çıkıyorlar konuşuyorlar. Efendim neymiş Hizbullah'tan zamanaşımı. Orada Hizbullah'tan zamanaşımı diye çıktılar. Sonra bir kısmı yakalandı. Tekrar içeri girdi. Bir kısmı şu anda kaçıyor. Hizbullah zamanaşımına uğramamıştır ve bu noktada da değildir. Bunu da böylece görmemiz lazım.
CHP'nin "yeni eğitim sistemiyle ilgili görüşmeler yok hükmünde" açıklamasına ilişkin) Muhalefetin bu son çalışmalar yok hükmündedir düşünceleri, kendi düşünceleridir. Asla gerçekleri bağlamaz. Asla iç tüzük hükümlerini bağlamaz. Şu anda yapılanların hepsi iç tüzüğe göre yapılmıştır. Buna göre neticelendirilmiştir ve gerek ana muhalefet gerek diğer muhalefet söyledikleriyle de bu Meclis onların gayri hukuki istekleri doğrultusunda yürümeyecektir. Biz azınlığı çoğunluğa, çoğunluğu azınlığa bu aradaki dengeyi kuran bir partiyiz. Çoğunluğun azınlığa tahakkümünü istemeyiz. Ama kalkıp azınlığın da eline bant tankını alıp, komisyon başkanını vurmak suretiyle netice çıkarmasına da müsaade etmeyiz. ANKARA

MEŞAL'LE GÖRÜŞTÜ
Başbakan Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası Hamas lideri Halit Meşal ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir araya geldi. Erdoğan'ın programında yer almayan görüşme sürpriz olarak nitelenirken, yaklaşık 2 saat sürdü. Erdoğan görüşmede Hamas-El Fetih uzlaşı çabalarıyla ilgili önemli bir mesaj verdi. Edinilen bilgilere göre Erdoğan Fiilistin'de bir uzlaşının Ortadoğu barışının sağlanmasında kilit önemde olduğunu belirtti. Ortadoğu'da Arap baharı yaşandığını hatırlatan Erdoğan, Meşal'e "Siz bunu Filistin kışına döndürmeyin. Artık işbirliğini sağlayın"mesajı verdi.

BİZE ULAŞIN