'Sivas davasında 79 mahkûm var'

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı Reform izleme toplantısında konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin şu mesajları verdi:
Sivas davası düşmedi. Ana dava biteli çok oldu. O davada 79 sanık ceza aldı. Önemli kısmı idamdan dönüştürülen müebbet hapse çarptırıldı. 20, 10, 15 yıl ceza alan sanıklar var. Bu davada 5 kişi ile ilgili zaman aşımı kararı verildi. Devam eden kısmı var 3 sanık için. Aranmakta olan var. Sivas olayları davasının müşteki avukatı Mehdi Bektaş, 5 sanık yönünden zaman aşımı nedeniyle düşürülmesi kararını temyiz etmek üzere süre tutum dilekçesi verdiklerini söyledi. Bektaş gerekçeli kararın açıklanmasının ardından temyiz başvurusunda bulunacaklarını belirtti.

'Sabırlıyız'
REFORM İzleme Grubu 25'inci Toplantısı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın ev sahipliğinde dün İstanbul Baltalimanı'nda gerçekleştirildi. 1 Temmuz'da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB dönem başkanı olacağını hatırlatan Bağış, "Türkiye'nin AB süreci 52 yıllık bir süreçtir. Müzakere tarihi almak için bile 45 yıl beklemiş bir millettir. Bu 6 ayın sabrını da kimse şüpheyle karşılamasın biz sabırlı bir milletiz" dedi.

BİZE ULAŞIN