Tampon hazırlığı

Suriye'deki iç karışıklık ve göç dalgası sınıra tampon bölge olasılığını gündeme getirdi. Erdoğan, "Çalışmalar arasında tampon bölge de var, güvenlik bölgesi de" dedi

Türkiye, Suriye'de son zamanda iyice artan iç karışıklık ve göç dalgası nedeniyle bir dizi önlemi masaya yatırdı. Türkiye'ye gelen Suriyelilerin 16 bine ulaşması ve önümüzdeki günlerde bunun kademeli olarak 50 bin hatta 100 bini aşması bekleniyor. Tampon bölgenin Kilis ve Hatay sınır bölgelerinde hatta sınırı aşabilecek bir şekilde oluşturulabileceği belirtiliyor. Suriye'ye ilişkin olası gelişmeler Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında 10 Mart Cumartesi günü İstanbul'da gerçekleştirilen güvenlik zirvesinde masaya yatırılmıştı. Başbakan Erdoğan da dün cuma namazı çıkışında tampon bölge oluşturulmasının gündemde olup olmadığının sorulması üzerine "Yürüttüğümüz çalışmalar arasında tampon bölge de var güvenlik bölgesi de" dedi. "Olaya tek düze bakmak yanlış olur" diyen Erdoğan şunları ifade etti: "Şu anda ABD ve Rusya'nın birlikte oluşturmakta olduğu yeni bir metin de var. Bu metin belki BM Güvenlik Konseyi'ne gidecek. Ama hepsinden önce 2 Nisan'da Suriye'nin Dostları Grubu olarak İstanbul Zirvesi'ni yapacağız. Bu toplantı çok geniş çaplı ama çok daha sonuca yönelik bir zirve olacak. İnanıyorum ki İstanbul Zirvesi'nin geleceğe yönelik çok daha farklı neticeleri oluşturacaktır." Başbakan Erdoğan açıklamasında ayrıca Kilis ve Hatay'da olası göç ihtimaline karşı yapılan hazırlıkları da şöyle ifade etti: "Kilis tarafında kurulacak konteynır kentte hazırlıklarımız bitmek üzere. Bittiğinde Hatay'daki çadır kenti, gerek ibadethaneleri, gerek okulları gerekse sosyal donatı alanlarıyla konteynır kente taşıyacağız."

BAKANLIKTAN 'DÖNÜN' ÇAĞRISI
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da Suriye'deki Türk vatandaşlarına çağrı yapıldı ve "Suriye'deki gelişmelerin vatandaşlarımız için ciddi güvenlik risklerini beraberinde getirdiği görülmektedir. Bu itibarla, Suriye'de ikamet eden vatandaşlarımızın yurda dönmeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir" denildi. Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi hizmetlerinin 22 Mart'ta durdurulacağının belirtildiği açıklamada şu ayrıntılar yer aldı : "Halep Başkonsolosluğumuz ise vatandaşlarımıza mevcut koşullar çerçevesinde konsolosluk hizmetleri sunmaya devam edecektir. Suriye'deki vatandaşlarımız gerektiği takdirde Beyrut ve Amman Büyükelçiliklerimizin Konsolosluk Şubeleri'ne de başvurabileceklerdir." Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru da Suriye'deki büyükelçiliğin kapatılıp kapatılmayacağı ile ilgili soruya "Suriye'de diğer ülke büyükelçiliklerin bir çoğu kapandı. Bizim adedimiz de oldukça azaldı. Büyükelçiliğin tam olarak kapatılması ile ilgili bir karar alınmadı. Önümüzdeki günlerde alınabilir. Hükümetimizin kararıdır bu" yanıtını verdi.
BİZE ULAŞIN