'Suriye çözümünü bölge kendi bulsun'

The Cairo Review'a konuşan Davutoğlu, Suriye'de krizi bitirecek formülün, bölge tarafından üretilmesi, uluslararası toplum desteğiyle uygulanması gerektiğini söyledi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin geldiği noktanın uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini, uluslararası toplumun bölgedeki mevcut koşulları göz önünde bulundurarak seçenekleri yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Davutoğlu, krizi sonlandırmaya ilişkin bir formülün, bölge tarafından üretilmesi ve uluslararası toplumun desteğiyle uygulamaya konulması gereğine de vurgu yaptı. Kahire Amerikan Üniversitesi Global İlişkiler ve Kamu Politikası okulunun üç ayda bir yayımlanan dergisi The Cairo Review'e Türkiye'nin dış politikası ve bölgesel gelişmeleri değerlendiren Davutoğlu, şunları söyledi:

ESAD'A MESAJ

Suriye'nin gelmiş olduğu nokta uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmektedir. BM Güvenlik konseyinin harekete geçme olasılığı düşük olduğundan uluslararası toplum, bölgedeki mevcut koşulları göz önünde bulundurarak seçenekleri yeniden gözden geçirmelidir. Krizin başlıca sorumluları Devlet Başkanı Esad ile yakın çevresi. Yaşanan katliamı durdurmak ve Arap Birliğinin girişimleri ve çizdiği yol haritasıyla ülkede barışçıl bir değişim sürecini başlatmak yine Devlet Başkanı Beşar Esad'ın elindedir.
Suriye'deki krizi ele almanın en etkili yolu uluslararası toplumun bir bütün olarak ortak bir tutum sergilemesidir. Suriye ile 910 kilometre uzunluğundaki bir sınırı paylaşan Türkiye, ülkedeki krizin çözümüne ilişkin sarf edilen çabaların merkezinde bulunmaya devam edecektir. Arap Birliği bölgesel bir kuruluş olması dolayısıyla uluslararası toplumun çabalarının yönlendirilmesinde bir eksen görevi üstlenmektedir. Krizi sonlandırmaya ilişkin bir formül bölge tarafından üretilmeli ve uluslararası toplumun desteğiyle uygulamaya konulmalıdır.
(Kıbrıs sorunu) Kıbrıslı Rumların 2012'nin ikinci yarısındaki AB Dönem Başkanlığının yaklaşmasıyla çözüm fırsatı önemli oranda azaldı. Yine de bir parça umut var: Genel Sekreterin özel danışmanı (Alexander) Downer'ın mart ayında sürece dair değerlendirmesinin olumlu olması durumunda, Genel Sekreter, nisan ya da mayıs ayının başında üst düzey toplantı çağrısında bulunabilir.
BİZE ULAŞIN