Ortalığı yakıp yıkma emri Karayılan'dan

Nevruz kutlamalarında olay çıkartma talimatını Murat Karayılan'ın verdiği belirlendi Karayılan militanlardan nevruzu isyan ve başkaldırı hareketine dönüştürmelerini istedi

İstanbul'daki izinsiz nevruz kutlamalarını soruşturan Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ortalığı yakıp yıkanların, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'dan emir aldığını belirledi. 18 Mart'ta İstanbul'da ve Diyarbakır'da düzenlenen kutlamalarda olaylar çıkmıştı. İstanbul'da 107 kişinin gözaltına alındığı olaylarla ilgili "terör örgütünün emriyle örgütün faaliyetlerine katılmak" ve "kamu düzenini bozmak ve kamu malına zarar vermek" gerekçeleriyle açılan soruşturmada özel yetkili savcılık ilginç bir bilgiye ulaştı. Soruşturmada edinilen bilgilere göre, nevruzu kaosa dönüştürme talimatını Murat Karayılan verdi. Savcılığın tespitlerine göre olayları KCK'nın ana komuta merkezi koordine etti. Karayılan'ın talimatlarını örgüt adına yayın yapan internet sitesi kanalıyla militanlara ulaştırdığı kaydedildi. Talimatlarda Karayılan eylemcilerden Diyarbakır ve İstanbul'da olay çıkarmalarını ve nevruzu isyan ve başkaldırı hareketine dönüştürmelerini talimatını verdi. Eylemlerin geçtiğimiz yıllardan 'daha olaylı' olmasını özellikle istedi.

SLOGANLAR BİLE BELİRLENDİ

Eylemlerin "Edi Bese, An Azadi An Azadi" (Yeter artık, ya özgürlük ya özgürlük) sloganı altında gerçekleşmesi, yapılacak gövde gösterisinin "önderliğin geleceğine nasıl sahip çıkılacağının göstergesi olacağı" temasını işlemesi önerildi. "Serhildan" (Başkaldırı) çağrısı yapılıp çatışma ortamı oluşturulması istendi. Talimatlar üzerine KCK Öz Savunma Güçleri (ÖSB) polis ve askerleri kışkırtmak için görevlendirildi. Çıkan olaylarda kaos ortamı oluşması için kamu ve sivil vatandaşlara ait mallara zarar verildi. İstanbul'da gözaltında olanlardan işlemleri tamamlananlar savcılığa sevk edildi.

MOBİL PROVOKASYON
Nevruz kutlamalarının 21 Mart'la sınırlı tutulmasının ayrıntıları ortaya çıktı. PKK'nın kana bulamak için kutlamaların 1 hafta sürmesini istediği ve mobil provokasyon ekipleri kurduğu belirlendi.

BİZE ULAŞIN