Cudi ve Sehi'de 25 PKK'lı öldürüldü

Şırnak'ta PKK'lıların 6 özel harekât polisini şehit etmesinin ardından Cudi Dağı ve Siirt-Bitlis arasındaki Sehi Ormanları'nda yürütülen operasyonlarda 18'i kadın 25 terörist öldürüldü

Şırnak'ın Silopi ilçesinde PKK'lıların attığı pusunun ardından Cudi Dağı ve Siirt- Bitlis arasındaki Sehi Ormanları'nda yürütülen operasyonda öldürülen terörist sayısı 25'e yükseldi. Şırnak'ta 23'üncü Sınır Tümen Komutanlığı'na bağlı özel birlikler, özel harekât polisi ve jandarma özel harekat timleri Cudi Dağı bölgesinde nokta operasyonları yaptı. Bölgeyi iyi bilen korucuların da katılımıyla Tuşimiya Vadisi'nde mağaralara yönelik gerçekleştirilen operasyonda önceki gün 7 terörist öldürülürken, bilanço dün arttı. Arazi arama tarama çalışmaları sonucu 3'ü kadın 10 PKK'lının öldürüldüğü ortaya çıktı.

1 KORUCU ŞEHİT OLDU

Cudi'de operasyon sürerken, Bitlis ve Siirt arasındaki sık ağaçlarlarla kaplı karlı bölgede kalabalık bir grubun sığınaklardan çıktığı ve eylem hazırlığında oldukları belirlendi. Bunun üzerine Siirt ve Bitlis'teki polis özel harekât ile jandarma özel harekâtın yanı sıra özel birliklerden oluşan güvenlik güçleri bölgeyi sevk edildi. Arazide uzun süre kalabilecek şekilde donanıma sahip birlikler ormanlık alanda teröristlerin bulunduğu bölgeyi kuşattı. Köy korucularının da operasyona katıldı.Çembere alınan teröristlere nokta operasyonu gerçekleştirildi. Önce teslim ol çağrısı yapıldı. Ateşle karşılık verilince çatışma çıktı. İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre önceki sabah saat 10.00'da başlayan ve 2 gün boyunca süren çatışmada 15 kadın PKK'lının öldürüldüğü, 3'ünün de sağ yakalandığı belirtildi. Operasyonlarda geçici köy korucularından 10 çocuk babası Reşit Akar (51) şehit olurken, Fethullah Demir, Edip Kızmaz, Behçet Şimşek yaralandı. Askeri helikopterle hastaneye kaldırılan yaralıların durumlarının iyi olduğu öğrenildi.Yapılan arama çalışmalarında teröristlerle birlikte 15 Kalaşnikof tüfek, el bombaları, roket atarlar ile çok sayıda teçhizat ele geçirdi. Çatışma bölgesinde iki mağarada yapılan aramada ise bol miktarda lojistik ve yaşam malzemeleri ele geçirildi. Akar dün ikindi vakti Bitlis'te kılınan cenaze namazının ardından İkizler köyünde toprağa verildi.

BİZE ULAŞIN