Kamber Ateş 12 Eylül darbe davasını bekliyor

12 Eylül'de Türkçe bilmeyen annesinin cezaevinde ziyaret edip sadece "Nasılsın" diyebildiği Kamber Ateş, "80 darbesi Türkiye'ye yapılmış bir toplu tecavüzdür" dedi

Devrimci 78'liler Federasyonu Genel Başkanı Kamber Ateş (53) 4 Nisan'da yapılacak 12 Eylül davasına katılacak. Ankara'da üniversite son sınıf öğrencisiyken 11 Temmuz 1980'de gözaltına alınan ve müebbet hapse çarptırılan Ateş, Mamak Askeri Cezaevi'nde yatarken tek kelime Türkçe bilmeyen annesi Dilek ateş'in ziyaretleri sırasında cezaevlerinde Türkçe konuşma şartı nedeniyle kendisine öğretilen "Kamber Ateş nasılsın?" sözü ile hafızalara kazındı. Ateş'in bu anısı daha sonra kitap oldu. Ateş, nisanda Ankara'da yapılacak 12 Eylül darbecilerinin ilk duruşmasını bekliyor. Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'dan kişisel olarak şikayetçi olan ateş, 1980 darbesinin Türkiye'ye yapılmış bir toplu tecavüz olduğunu söyledi. "4 Nisan'daki duruşma sadece bizim değil, Türkiye'nin davası olmalıdır" diyen Ateş, 30 bine yakın Türkiye vatandaşının yurtdışında yaşamak zorunda bırakıldığını, bunların 6 binin halen vatansız olduğunu anlattı.

YETERSİZ AMA ÖNEMLİ

Ateş, 12 Eylül'ün iki sembol isminin yargılanmasının yetersiz ama önemli bir adım olduğunu kaydederek taleplerini şöyle sıraladı: "Cezaevinde yatan arkadaşlarımızın yattığı sürenin sigortadan sayılması ve 10 yılı geçenlerin derhal emekli edilmesini talep ediyoruz. Vatandaşlıktan çıkartılanların kayıtsız şartsız vatandaşlığa geri alınmasını istiyoruz. Yurtdışındaki arkadaşlarımızın ülkeye serbestçe giriş çıkış yapıp, yol masraflarının da karşılanarak tanık, dinleyici ve müdahil olarak katılabilmelerini istiyoruz." Duruşma günü Ankara Adliyesi'nin önünü de bir açık hava mahkeme salonuna çevireceklerini belirten Ateş, "O gün herkes kendi öyküleriyle mahkeme salonunun önüne gelsin ve adliyenin önünü bir demokrasi şölenine çevirelim" çağrısında bulundu.
BİZE ULAŞIN