4+4+4 maratonu başlıyor

Meclis Genel Kurulu, bugün 4+4+4'ü görüşmeye başlıyor. Muhalefet "direneceğiz" derken, AK Parti "yasa cuma çıkacak" diyor

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve '4+4+4' olarak anılan yasa teklifinin Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesine bugün başlanıyor. Muhalefet tüm olanakları kullanarak teklifin görüşmesini engellemeye hazırlanırken, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "İçtüzük çevresindeki engellemeler doğal ama despotik yollar kullanılırsa Meclis'in çalışması için gereğini yaparız" mesajı verdi. Canikli, Meclis'in çalışma takvimini belirlemek için önerge vereceklerini, görüşmeleri cuma günü tamamlamayı planladıklarını söyledi.

CHP: KÜRSÜ İŞGALİ YOK

Canikli, hafta sonu ve önümüzdeki hafta sırasıyla CHP'nin gensoruları, kamu sendikaları, sendikalar, 2B, yap-işlet-devlet, adli sicil ile afet riskli binaların yıkılmasını öngören tasarı ve tekliflerin ele alınacağını bildirdi. CHP, bu kez "kürsü işgal" etmeyecek. Danışma Kurulu toplantılarına katılmayacak olan CHP, toplantı, karar yetersayısı isteyerek, önergelerle Genel Kurulu kilitlemeye çalışacak. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "İçtüzüğün verdiği hakları kullanmak dışında hiçbir stratejimiz yoktur" dedi.

MHP: DİRENECEĞİZ
MHP de önerge, konuşma, grup önerisi gibi yöntemlerle teklifin yasalaştırılmasını geciktirmeye çalışacak. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "MHP olarak dimdik duracağız. Komisyonda milletin iradesi gaspedilmiştir, Genel Kurul'da buna izin vermeyeceğiz" dedi.

BDP: ANADİLDE EĞİTİM

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da "Biz ana dilde eğitimi esas almayan hiçbir eğitim sistemini kabul etmeyiz. Etkin muhalefet yapacağız" dedi.
BİZE ULAŞIN