Başbuğ'un Yüce Divan talebine ikinci kez ret

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ "İnternet Andıcı" davasında ilk kez mahkemeye çıktı. Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanma talebini mahkeme ikinci kez reddetti

İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "İnternet Andıcı" davasında 57'nci duruşma başladı. Silivri Cezaevi'ndeki büyük salonda Balyoz davası görüldüğü için duruşma küçük salonda yapıldı. Duruşmaya 6 Ocak'ta tutuklanan Başbuğ ilk kez katıldı. Salona önce Başbuğ, arkasından eski Genelkurmay 2'nci Başkanı Hasan Iğsız ve diğer sanıklar rütbe sırasıyla tek sıra girdi. İzleyici bölümünde oturanlar Başbuğ'u görünce ayağa kalkıp alkışladı. Başbuğ da izleyicileri selamladı. Başbuğ'un kızı Feride ile Oğlu Murat Başbuğ ile bazı subay arkadaşları da izleyici olarak katıldı. 2'nci Ergenekon davasında tutuksuz yargılanan eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ile CHP Milletvekili Mahmut Tanal izleyiciler arasında yer aldı. Duruşmaya Başbuğ'un kimlik tespiti ile başlandı. Adresi sorulan Başbuğ, "Devlete ait Fenerbahçe Korumalı Konutlarında oturuyordum" dedi ve buraya 1000 lira lojman kirası verdiğini belirtti. Emekli subay olduğunu söyleyen Başbuğ, 7 bin lira maaşı, bir de kira geliri olduğunu söyledi.

'GÖREV' VE 'YETKİ' İTİRAZI
Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Başbuğ hakkındaki iddianamenin 14 Şubat'ta "İnternet Andıcı" ile birleştirildiğini hatırlatıp usule ilişkin itirazı olanların söz alabileceğini açıkladı. Bunun üzerine avukat İlkay Sezer, mahkemeye görevi ve yetkisi konusunda itirazda bulundu. Sezer Başbuğ ile ilgili suçlamanın "örgüt" değil, görev suçu olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Başbuğ'un eski genelkurmay başkanı olduğu için özel yetkili mahkemede değil Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini belirten Sezer, "Yüce Divan olağanüstü değil, olağan bir mahkemedir ve askeri bir mahkeme de değil. Bu mahkeme Başbuğ'u yargılamak için görevli değil. Özel yetkili mahkeme kendini görevli görürse bile suç yeri genelkurmay olduğu için yetkili mahkeme Ankara'daki özel yetkili mahkeme olmalı. Bu nedenle de dosyayı Ankara'daki özel yetkili mahkemeye göndermenizi talep ediyoruz" diye konuştu. Bu davada yargılanan MİT'çi Özel Yılmaz'ın dosyasının ayrılarak Başbakanlığa gönderildiğini hatırlatan Sezer, "Bir MİT mensubu için Başbakanlık'tan izin istenirken, onunla mukayese bile edilemeyecek konumdaki müvekkilimin bu şekilde yargılanması nasıl izah edilecektir" dedi.Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, davaya bakma konusunda özel yetkili mahkemenin görevli olduğunu ve ana dava Ergenekon'un İstanbul'da olması nedeniyle yargılamanın Ankara olamayacağını belirtti. Mahkemenin talepleri reddetti. Başbuğ'un avukatının iddianamenin kabul edilmesinin ardından aynı mahkemeye yaptığı ilk Yüce Divan talebide kasul edilmemişti. Başbuğ hakkındaki 39 sayfalık iddianame dün okunarak tamamlandı. Başbuğ'un bugün savunmasını yapması bekleniyor.
BİZE ULAŞIN