Seul trafiğinde gündem Suriye

Başbakan Erdoğan'ın Seul'de liderlerle ikili görüşmelerinin başlıca gündem maddesini Suriye oluşturdu. Erdoğan, BM Genel Sekreteri moon'a "İnsan hakları ihlalleri son safhada, seyirci kalınamaz" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Güney Kore'de Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin 2'nci gününde de mesaisinin önemli bir kısmını Suriye'ye ayırdı. Erdoğan ikili görüşmelerini COEX Kongre Merkezi'nde kendisine ayrılan özel odada gerçekleştirdi. Görüştüğü liderlere Suriye'de yaşananları anlatan Erdoğan, Türkiye'ye göç akınıyla gelenlerin sayısının artmasının beklendiğini belirtti, buna seyirci kalınamayacağını söyledi. Erdoğan, Ürdün Kralı Abdullah'ın yanı sıra Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, Pakistan Başbakanı Seyid Rıza Gilani, İtalya Başbakanı Mario Monti ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'le yarımşar saat görüştü. Erdoğan, yoğun trafiğinin arasına BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'la görüşmeyi de sığdırdı. Erdoğan'ın programında yer almayan sürpriz görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Moon'la görüşme için İtalya Başbakanı Mario Monti ile olan görüşmesini erteleyen Erdoğan, BM Genel Sekreteri ile Suriye'yi ele aldı, ABD Başkanı Barack Obama'yla görüşmesinin detaylarını aktardı. Suriye'de yaşanan olaylara ilişkin Moon'a detaylı bilgi veren Erdoğan, "İnsan hakları ihlalleri artık son safhaya geldi. Buna seyirci kalınamaz" dedi. Erdoğan ile Moon'un görüşmesinde BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın çalışmaları da gündeme geldi. Başbakan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye ilişkin son kararının tatmin edici olmadığını belirtirken, muhaliflerle kan döken rejimin aynı kefeye konduğunu, bunun adil bir yaklaşım olmadığını belirtti. Erdoğan ayrıca Kofi Annan'ın çalışmalarını yaparken bölge aktörleriyle temas kurmadığı, bölgeye ziyaret gerçekleştirmediği eleştirisinde bulundu. Görüşmede Kıbrıs da konuşuldu.

PAKİSTAN VE KAZAKİSTAN YOLCUSU
Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera ile yapılan görüşmede, Pinera Mavi Marmara saldırısı nedeniyle üzüntüsünü dile getirirken Erdoğan'a yarım kalan Şili ziyaretini anımsattı, en kısa zamanda kendisini Şili'ye beklediğini söyledi. Erdoğan da kendisine teşekkür ederek bu konuyu değerlendireceğini ve en kısa zamanda Şili'ye ziyaret gerçekleştireceğini söyledi. Erdoğan, Mavi Marmara saldırısı nedeniyle Şili ziyaretini yarıda keserek Türkiye'ye dönmüştü. Pakistan Başbakanı Gilani ve Kazakistan Nazarbayev görüşmelerinde ise Erdoğan'ın, 22 Mayıs'ta Pakistan'a 23-24 Mayıs'ta da Kazakistan'a gideceğini ifade etti. Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Seul Büyükelçisi Mustafa Naci Sarıbaş eşlik etti.
BİZE ULAŞIN