4+4+4, Genel Kurul'da başladı

12 yıllık zorunlu eğitimle ilgili yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine dün gece başlandı. Görüşmeler sırasında iktidar ile muhalefet milletvekilleri arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı

TBMM Genel Kurulu, zorunlu eğitimi 4+4+4 kademeli olarak 12 yıla çıkartan yasa teklifinin görüşmelerine başladı. Teklifin Genel Kurul'daki görüşmeleri de Meclis Komisyonu'nda olduğu gibi gergin dakikalara sahne oldu. Genel Kurul dün saat 15.00'te toplandı. Muhalefet partilerinin verdiği önergeler nedeniyle teklifin görüşmelerine akşam saatlerinde ancak geçilebildi. Genel Kurul'daki ilk gerginlik de bu ön görüşmeler sırasında yaşandı. BDP'nin Nevruz'da güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanmasıyla ilgili Meclis araştırma önergelerinin görüşülmesine ilişkin grup önerisi üzerinde söz alan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Ahmet Türk'e yönelik saldırıya dikkat çekerek, "Bundan sonra şahsi hukuk devreye girer, vali kendine dikkat etsin" dedi. AK Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal, "Kimsenin devletin valisini tehdit etmek haddi de değildir, yapamaz da" yanıtını verince BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan başta olmak üzere BDP'li milletvekilleri kürsüye yürüdü. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş kürsünün önüne geçerken, başka AK Partililer de geldi. Teklifin görüşmelerine ise saat 21.00 sıralarında başlandı. CHP Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ile AK Parti Milletvekili Hakan Çavuşoğlu arasında yaşanan atışmanın ardından yerinden ayağa kalkan Kulkuloğlu, Çavuşoğlu'na doğru parmağını sallayarak, "Küfür ettin, özür dileyeceksin" diye bağırdı. CHP'li ve AK Partili milletvekillerinin birbirlerinin üzerine yürümesi nedeniyle bir süre kargaşa yaşandı. Bunun üzerine Yakut, birleşime 5 dakika ara verdi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in konuşmasının ardından teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı ve ilk bölümde yer alan maddelerin görüşülmesine geçildi. Ancak saat 01.00 sıralarında oturuma son verildi. Genel Kurul'da zorunlu eğitimle ilgili yasa teklifinin görüşmelerine bugün kaldığı yerden devam edilecek. Teklifin maddeleri iki bölüm halinde ele alınacak.

ABD'DEN DÖNDÜ
Genel Kurul'u, bir aydan uzun bir süredir ABD'de bulunan TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetti. Yakut ayağındaki bir sorun nedeniyle ABD'de ameliyat oldu.
BİZE ULAŞIN