CHP miting yapıp halka şikâyet etti

Meclis'te grup toplantısı yerine Tandoğan Meydanı'nda miting yapan Kılıçdaroğlu, "4+4+4 bölücü, 1+8+4 çağdaş" dedi

Bir ilke imza atan CHP Meclis grup toplantısını meydana taşıdı. 4+4+4 olarak bilinen zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifini protesto için Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen mitinge yaklaşık 20 bin kişi katıldı. 4+4+4 kademeli eğitim sistemini "bölücü proje" olarak nitelendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu yasa sekiz bölü ikidir, eğitimi bölen bir yasadır" dedi. CHP'nin, Meclis grup toplantısı saati olan 13.30'da başlayan mitingi, Grup Başkanvekili Muharrem İnce, grup toplantısı anonsu ile açtı. Partililere üç kez "Çoğunluğumuz var mı?" diye soran İnce, "var" yanıtını aldıktan sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüyü Kılıçdaroğlu'na bıraktı. "Başbakan Kemal" sloganları ile kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, şu mesajları verdi:

BEYİN TAŞIMAYANLAR

* (Bülent Arınç'ın 'Meydanda grup toplantısı anayasaya aykırı' sözleri) Bunu diyen de sözde hukuk fakültesi mezunu. Arka kapısından mezun olmuşsan günah bizim mi? Allah bilir ya ağlama krizlerin tutmuştur. Sınıfı geçirin de mezun olayım, ileride milletvekili olacağım diye. Sen sen ol anayasayı okumadan bir daha konuşma, işte meydanlardayız.
* (Kavgalı komisyon görüşmeleri) Kafasının içinde beyin taşımayanların anlayışıdır bu anlayış. Kaba kuvvet uyguluyorlar. Demokrasi kültürümüzle direneceğiz.
* Bu teklif 4+4+4 değildir, 8 bölü 2'dir. Eğitimi parçalayan bir yasadır. Bir binanın temelini ikiye bölerseniz iki ayrı bina çıkmaz. O bina yıkılır, sonuç yıkımdır. Eğer sekiz yıllık eğitimi de ikiye bölerseniz, onun sonu da yıkımdır. Yasa teklifini yapan zihniyet faşist bir zihniyettir.
* Din eğitimi getirecekseniz buna karşı olan yok ki. CHP inançlara, dinlere saygılı bir partidir. CHP'nin karşı çıktığı kindarlar ve münafıklardır. Sen kindarsın, münafıksın. Sen dini siyasette kullanıyorsun.
* Bizim isteğimiz, 8 yıllık ya da 12 yıllık temel eğitim, adına ne derseniz deyin, bütün çocuklarımızın ortak ders aldığı ve yarıştığı bir alan, hiçbir ayrılık olmadan. 8 yıllık eğitimi alan ileride fayans ustası olabilir, elektrikçi, doktor, mühendis, avukat, üniversitede hoca, milletvekili, cumhurbaşkanı olabilir ama 8 yıllık eğitimi alan bir kişi fayans ustasıysa da bilgisayar kullanacak, avukatsa da bilgisayar kullanacak. Ortak eğitim ne kadar yüksek tutulursa eğitimin de insanımızın kalitesi de o kadar yüksek olur. O nedenle 4+4+4 bir bölücü projedir, 1+8+4 Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşıyacak projedir.
* Bir insan kendini evrak şube müdürü olarak görürse, o kişiye TBMM Başkanı demek haksızlık olur. Cemil Çiçek de TBMM'de Evrak İşleri Şube Müdürü gibi davranıyor. Onun Meclis Başkanlığı yapma kapasitesi yoktur. Korkuluk musun orada? Her dönemin adamı olmaktan vazgeç.
BİZE ULAŞIN