Esad'a son mesajı: Halkın yanındayız

Üç günlük gizli operasyon sonucunda dün Türkiye'ye gelen Büyükelçi Önhon, ayrılmadan önce Şam yönetimine "Türkiye, Suriye halkının sonuna kadar arkasında olacak" mesajını iletti

Türkiye, Şam Büyükelçiliği'ni 1 Nisan'da İstanbul'da yapılacak olan Suriye'nin Dostları Grubu'nun toplantısı öncesinde kapattı. Karar Ankara'da alındı, Suriye Büyükelçisi Ömer Önhon ile birlikte strateji hazırlandı. 25 Mart'ta ilk iki ekip sabah saatlerinde Şam'dan ayrıldı. Önhon ise Şam'ı en son terk eden isim oldu. Büyükelçi'nin, Şam'dan ayrılmadan önce son girişimini yaparak, Esad yönetimindeki Dışişleri Bakanlığı'na şu mesajı verdiği öğrenildi: "Halkın özgürlük taleplerine karşılık, Suriye'de sivil halka yönelik saldırıların artarak devam etmesi nedeniyle Büyükelçiliğimizi kapatıyoruz. Halep Başkonsolosluğu ise Suriye halkına ve tarihi ilişkilere verdiğimiz önem nedeniyle açık kalacak. Türkiye Cumhuriyeti, Suriye halkının sonuna kadar arkasında olacak." İşte bu girişimin ardından Önhon ve ona eşlik eden özel harekatçılar, Beyrut'a hareket etti. Büyükelçilik'teki eşyalar ve araçlarla birlikte özel harekatçılar da döneceği için uçak yerine, Türkiye'den gemi gönderildi. Lübnan Limanı üzerinden tahliyeye karar verildi. Büyükelçilik binası, yıllardır elçilikte çalışan Suriyeli iki görevliye emanet edildi. Edinilen bilgiye göre, Şam Büyükelçiliği'nin boşaltılması için personelin önce kara yoluyla yurda dönmesi seçeneği değerlendirildi. Ancak uzun seyahatin riskli olacağına karar verildi. Büyükelçilikte görevli personelin Şam'dan 3 ayrı ekip halinde ayrılması kararlaştırıldı. Şam-Beyrut arasının 100 km olduğu da hesap edilerek planlama yapıldı. Önhon, gece boyunca uzun süren yolculuğa karşın Ankara'ya uçakla dönmek istemedi ve "Ekibimle dönerim" diyerek gemiyle yolculuğu tercih etti. Caroline adlı gemiye araçlar ve yük aktarıldıktan sonra, heyet bir gün Beyrut'ta dinlendi. Gemi, 26 Mart öğleden sonra Beyrut limanından hareket etti ve dün Mersin Limanı'na yanaştı. Mersin'den uçakla Ankara'ya geçen Büyükelçi, Başkente ulaşır ulaşmaz Dışişleri Bakanlığı'na gitti. Önhon, Türkiye'de Şam Büyükelçisi olarak görev yapmaya devam edecek, Suriye muhalefetinin örgütlenmesinden sorumlu olacak.

Büyükelçiliği en son o terk etti
Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği'ni tamamen boşaltma kararının ardından feribotla yola çıkan Şam Büyükelçisi Ömer Önhon ile beraberindeki personel dün Türkiye'ye döndü. Büyükelçi Önhon, ailesi ve büyükelçilik personelinden oluşan 27 kişilik heyeti, Fergün Denizcilik'e ait "Caroline" adlı feribot Mersin Limanı'na getirdi. İçerisinde 15 araç ve malzemelerin de bulunduğu feribot dün saat 11.30 sıralarında Mersin'e ulaştı. Büyükelçi ve beraberindekileri Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin karşıladı. Büyükelçi Önhon tahliye ile ilgili Mersin'de yaptığı açıklamada "Suriye'den değişik günlerde arkadaşlarımızla Lübnan'da buluştuk. Dün (önceki) akşam da bu feribotla Türkiye'ye yola çıktık. Rahat bir yolculuk yoldu" dedi. Suriye'de yaşananlarla ilgili değerlendirmede bulunmak istemeyen Önhon, "Suriye'de yaşananlar basından da izlediğiniz gibi. Bildiğiniz gibi büyükelçiliğimizin faaliyetlerini geçici olarak askıya aldık" diye konuştu. Önhon, "Çok gizli bir operasyonla tahliye oldu. Ayrıntıları neler?" şeklindeki bir soruya ise, "Operasyon... Yani Lübnan'a geldik, buradan da gemiyle Türkiye'ye intikal ettik" dedi. Önhon, "büyükelçilik binasını en son kendisinin terk ettiği" yönündeki soruya "Evet. Bütün arkadaşlarımız sağ salim geldik. Önemli olan bu" yanıtını verdi. Büyükelçi Önhon, kayıp iki Türk gazeteci ile ilgili bir soruya ise, "O konuda bütün girişimlerimizi yaptık, devam ediyoruz. Buraya geldik. Ancak konuyu takip etmediğimiz anlamına gelmiyor. Takip ediyoruz. Halep Başkonsolosluğu'muz açık, faaliyetini sürdürüyor" diye konuştu. Büyükelçi Ömer Önhon'un Adana üzerinden Ankara'ya gideceği belirtildi.
BİZE ULAŞIN