Org. Kıvrıkoğlu'ndan sınıra sürpriz ziyaret

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu dün Kilis'te konteynır kentte incelemelerde bulundu, Suriye ile sıfır noktasındaki Öncüpınar Bölük Komutanlığı'nda askerlerle yemek yedi

Kilis'e giden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Suriye sınırındaki birlikleri denetledi, konteynır kentte incelemelerde bulundu. Beraberindeki 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük ile Kilis'e gelen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu'nu taşıyan helikopter, 2. Hudut Tabur Komutanlığına bağlı Zafer Yılmaz Kışlası'na indi. Kıvrıkoğlu ve Yörük'ü Kilis Valisi Yusuf Odabaş, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Albay Murat Çolak ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar karşıladı. Ardından 2. Hudut Tabur Komutanlığı'na geçen Kıvrıkoğlu ve beraberindekiler ziyaretin ardından askeri araçlarla kışladan ayrıldı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük daha sonra Vali Yusuf Odabaş'ı makamında ziyaret etti.Valilik ziyaretinden sonra Orgeneral Kıvrıkoğlu, Suriyelilerin yerleştirildiği Öncüpınar konteynır kentinde incelemede bulundu. Kıvrıkoğlu daha sonra Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Öncüpınar 4. Hudut Bölük Komutanlığı'na geçerek, askerlerle birlikte öğle yemeği yedi. Kıvrıkoğlu ve beraberindekiler, Suriye sınırında incelemelerde bulundu. Kilis genelinde geniş güvenlik önlemi alınırken, konvoyu tam donanımlı ambulans takip etti.

16 BİN 650 SURİYELİ
Öte yandan ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sınırdaki mevcudiyeti de her geçen gün artıyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Fuat Oktay'ın verdiği bilgilere göre, Türkiye'de dün itibarıyla 17 bin 655 Suriye vatandaşı ikamet ediyor. Önceki gün ve dün 12 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşının kendi isteğiyle ülkelerine döndüğü, 366 kişinin ise Türkiye'ye giriş yaptığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bugüne kadar ülkemize toplam 32 bin 218 Suriye vatandaşı giriş yapmış, 14 bin 563'ü ülkesine dönmüştür. Bugün (dün) itibariyle Hatay'da 10 bin 921, Gaziantep'te (Nurdağı- İslahiye) 2 bin 385 ve Kilis'te 4 bin 294 olmak üzere toplam 17 bin 600 Suriye vatandaşı ülkemizde barındırılmaktadır. Ayrıca 20'si refakatçi, 35'i hasta ve yaralı olmak üzere toplam 55 kişi hastanede bulunmaktadır. Hastanedekilerle birlikte ülkemizde toplam 17 bin 655 Suriye vatandaşı bulunmaktadır. Hatay'daki çadır kentlerde oluşturulan 68 sınıf ve 128 şubede okul çağındaki bin 121'i kız, bin 29'u erkek olmak üzere toplam 2 bin 150 Suriye vatandaşına okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi verilmeye devam edilmektedir. Ülkemize giriş yapan Suriye vatandaşlarına günlük 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir."
BİZE ULAŞIN