Kılıçdaroğlu: Suriye ile hiç bir şekilde savaş istemiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz bölgemizde barış içinde yaşamak istiyoruz" diyerek Suriye ile savaş ihtimaline karşı çıktı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) 62. Büyük Kongresi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri, Suriye konusundaki görüşlerini daha önce ifade ettiğini hatırlatarak, "Hükümetin tutarsızlığına dikkati çektik. Suriye ile hiçbir şekilde savaş istemiyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, TTB kongresinde yaptığı konuşmada da Türkiye ve Suriye arasındaki gelişmelere değinerek, şunları söyledi:
Neymiş efendim? Suriye'de demokrasi yokmuş, Suriye'ye demokrasi gelsin diye gidiyormuşuz. Dönüp bir kendine bak bakalım senin ülkende demokrasi var mı? Aydınlar, sendikacılar içerde, sabahın köründe ev basarsın, insanları sorgusuz sualsiz alırsın, yazarları atarsın, 100'e yakın gazeteci, 500'ün üzerinde öğrenci hapiste, 4 bin 700 üniversite öğrencisinin okulla ilişiği kesilmiş.
Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir yönetimi Batı'nın egemen güçlerinin taşeronluğunu üstlenmemiştir. İlk kez bu coğrafyada Batı'nın egemen güçlerinin sesiyle Ortadoğu'ya sesleniyoruz.
Biz kendi bölgemizde huzur istiyoruz. Bu bölgede savaş istemiyoruz. Uçağımız düşürüldü sırtımızı sıvazlayanların sesi soluğu kesildi. 'Siz girin, siz savaşın, siz kahramansınız' diyorlar.
İktidarın uygulamalarının Türkiye'yi açık cezaevine dönüştürdü. Şu anda Misak-ı Milli sınırlarımız açık cezaevi. Binlerce insan kendisini tutsak görüyor. Düşüncelerini özgürce dile getiremiyor, 'acaba hapse atılır mıyım' diye.
(İstanbul'da bir vatandaşı döven polislerin "ellerimiz incindi" diyerek rapor alması) Bu raporu veren hekimleri asla hekim olarak görmüyorum. 12 Eylül zindanlarında da işkencelerden geçirilmiş pek çok insana 'sağlam' raporu verdiler. Bunlar hekim değildir.
BİZE ULAŞIN