TBMM'de kavga!

CHP, önergenin gerekçesinin iç tüzüğe uymadığını ileri sürerek sıra kapaklarına vurdu. BDP'li Kaplan ise katip Mine Lök Beyaz'a fiziki müdahalede bulundu. Bunun üzerine AK Partililer ayaklandı. Önerge 4 saat sonunda kabul edildi

Meclis Genel Kurulu, üçüncü yargı paketi kapsamında Özel Yetkili Mahkemeler'in (ÖYM) kaldırılmasını görüşürken iktidar ve muhalefet birbirine girdi. Önce AK Parti'nin önergesinin gerekçesi, İçtüzük'te konulan 500 kelime sınırını aştığı için tartışma çıktı. AK Partili Katip Üye Mine Lök Beyaz, ÖYM'leri kaldıran önergeyi okurken CHP'liler sıra kapaklarına vurdu. Bu sırada BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan Başkanlık Divanı'na yürüdü ve Beyaz'ın elinden okuduğu önergeyi zorla çekerek yırtıp attı. AK Partililer Kaplan'ın üzerine yürüdü. Bazı vekiller Kaplan'a yumruk attı. Olaylar yatışmayınca oturuma ara verildi. Meclis Genel Kurulu'nda üçüncü yargı paketinin 74'üncü maddesinin verilen ve kavgalar nedeniyle 4 saat sonra güç bela kabul edilen önergeye göre Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesinde değişiklik yapılıyor. Bu değişiklik ile 7 yıldır çalışmalarını sürdüren ÖYM'ler kapatılıyor. Yeni sistem şöyle işleyecek:
HSYK GÖREVLENDİRECEK: TMK kapsamındaki suçlara, ağır ceza mahkemeleri bakacak. Bu mahkemelerin savcılarını HSYK belirleyecek.
ELLERİNDEKİ DOSYALAR BİTECEK:
ÖYM'ler ellerindeki 22 bin dosya sonuçlanana kadar görevini sürdürecek.
SADECE MİT KAPSAM DIŞI: Bölücülük, anayasal düzene karşı suçlar, Meclis'in görevlerini kısmen veya tamamen askıya almak, hükümeti ortadan kaldırmak, hükümete karşı silahlı isyan, silahlı örgüt kurmak, örgüte silah sağlamak, devlete karşı suç işlemek suçları için doğrudan soruşturma yapılacak. MİT mensupları ile Başbakan'ın özel görevlendirdiği kişilerin yargılanması için ise her koşulda izin gerekecek. Asker ve bürokratların kendi kanunlarındaki izin mekanizmaları geçerli olacak. Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'da yargılanacak kişilerin de kapsam dışı olduğunun altı çizildi.
ASKERLER İÇİN ÖNLEM: ÖYM'lerde devam eden davalarda "kamu görevlisi sıfatı dolayısıyla hakkında soruşturma yapılması için izin veya karar alınması gerektiği" belirtilerek durma veya düşme kararı verilemeyecek. Böylece Ergenekon davalarında ortaya çıkabilecek sıkıntılar önlenecek.
USUL KOVUŞTURMALAR İÇİN UYGULANACAK:
Getirilen yeni usul hükümleri devam eden davalarda da uygulanacak. Soruşturma aşamasında ise eski usuller geçerli olacak. Örneğin, arama, tutukluluk kararları için özgürlük hakimine gidilemeyecek.
ÖZGÜRLÜK HAKİMİ: Ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçlarda arama, el koyma, yakalama, gözaltına alma, tutuklama ve iletişimin tespiti gibi koruma tedbirlerine ilişkin kararlar özgürlük hakimi tarafından verilecek.
48 SAATLİK GÖZALTI: ÖYM'lerin görev alanına giren suçlarda 7 güne kadar çıkabilen gözaltı süreleri 48 saat ile sınırlı tutuldu.
10 YILLIK TUTUKLAMA SÜRESİ: Darbe ve terör suçlarından 10 yıllık tutukluluk süresi yeni düzenlemede de korundu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Bu süreyi korumasaydık Alparslan Aslan serbest kalırdı" dedi.

KALDIRILAN ANTİ DEMOKRATİK YETKİLER
ÖYM'lerin kullandığı bazı anti demokratik hükümler kaldırıldı. Bunlardan bazıları şöyle:
Askeri mahalde işlenen suçlar ile ilgili savcının, askeri bir savcıyı görevlendirebilmesi.
Duruşmanın düzen ve disiplinini bozan beyan ve davranışlar hakkında yayım yasağı koymak.
Medya yolu ile tebligat yapmak.
İfadede tek avukat bulundurabilmek.
Avukatın, dosya içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek almasının kısıtlanması.
Şüphelinin gözaltı süresince bir avukat bulundurması.

CEZAEVİNDEN ERKEN TAHLİYE YOLU AÇILDI
AK Parti, mahkumlara cezaevinden çıkma yolu açan önerge de hazırladı. Buna göre koşullu salıverilmelerine bir yıldan az süre kalan ve açık ceza infaz kurumunda bulunan iyi halli hükümlüler denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilecek.

BİZE ULAŞIN