İki partiye ''defter tutmama'' davası

MHP'ye katılan Aydınlık Türkiye Partisi'nin beş eski Ankara teşkilatı yöneticisi hakkında, ''Siyasi Partiler Yasası'na göre zorunlu olan bazı defterleri tutmadıkları'' gerekçesiyle dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Gökçek'in hazırladığı iddianamede, Ankara Valiliği Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı'nın, partinin Ankara'daki bazı teşkilatlarında, Siyasi Partiler Yasası'na göre tutulması zorunlu olan bazı defterleri tutmadıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

Suçlama konusu tarih itibarıyla partinin Ankara İl Başkanı Mustafa Boşdurmaz, Çankaya İlçe Başkanı Zöhre Özüdoğru, Altındağ İlçe Başkanı Selami Sözdinler, Çankaya İlçe Saymanı Jale Koca ve Altındağ İlçe Saymanı Savaş Bakır'ın atılı suçtan sorumlu olduklarının belirlendiği bildirilen iddianamede, sanıkların, Siyasi Partiler Yasası'nın ''parti defter ve kayıtlarının tutulmamasına'' ilişkin 113. maddesi uyarınca 6'şar aydan 1'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

İddianamede, sanıkların, soruşturma aşamasında verdikleri ifadede suçlamaları kabul etmedikleri de belirtildi.
Dava, Ankara 26. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

''İlk Parti''nin Genel Başkanına da dava

Anayasa Mahkemesi'nin 26 Ocak 2011'de ''dağılmış sayılarak, hukuki varlığının sona erdiğine'' karar verdiği ''İlk Parti''nin Genel Başkanı Abdulkadir Erdil hakkında da ''parti defter ve kayıtlarının tutulmadığı'' iddiasıyla dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ahmet Cemal Gürgen'in hazırladığı iddianamede Erdil'in 6 aydan 1 yıla kadar mahkumiyeti talep edildi.

İddianamede, Erdil'in, ifadesinde, ''partinin, kuruluş aşamasında mahkeme kararıyla kapatıldığı ve hükmi şahsiyet kazanmadığı gerekçesiyle mal varlığının ve herhangi bir defterinin bulunmadığını'' savunarak, suçlamaları reddettiğine yer verildi.
Davayı, Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi görecek.

BİZE ULAŞIN