Müslüm Gündüz'e 'propaganda' davası

28 Şubat sürecinin aktörlerinden Müslüm Gündüz hakkında 'terör örgütü propagandası' yapmak suçundan 5 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, Müslüm Gündüz'ün özel bir kanalda yaptığı açıklamaları nedeniyle hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Gündüz hakkında iki sayfalık iddianame hazırlandı. İddianamede tek şüpheli olan Gündüz'ün bir televizyon kanalında yaptığı 'Ben rejimi yıkmak istiyorum' sözlerine yer verildi. İddianamede Gündüz'ün terör örgütünün propagandasını yaptığı belirtildi ve 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi. Başsavcı vekilliğince onaylanan iddianame mahkemeye gönderildi.

Müslüm Gündüz, katıldığı programında Türkiye'deki rejime karşı olduğunu ve Kemalist sistemin sonunun geldiğini iddia etmişti. Gündüz, "Rejim gidiyor, bugün rejim gidiyor. 28 Şubat'tan önce devletle mindere çıktık. Rejim bizi aldı yere vurdu, eyvallah. Rejimin taşları öyle oynadı ki altı ay boyunca her gece laiklik nedir bu tartışıldı. Biz imanımızın gereğini yaptık. O sarsıntı bu değişimi getirdi. Biz şeriat istiyoruz. Bizim derdimiz harf inkılabıyla, medeni hukukla. 28 Şubat'ta devletle minderdeydik. Onlar bizi o zaman yendi, fakat şimdi biz yeniyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

BİZE ULAŞIN