Suriye muhalefetine 'birlik olun' uyarısı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Kahire'deki konferansta yaptığı konuşmada Suriye muhalefetine "Birlik olun, gücünüzü birleştirin ve kişisel sorunları bir kenara bırakın" çağrısı yaptı

B Birliği'nin organize ettiği "Suriyeli Muhalifler Konferansı" Mısır'ın başkenti Kahire'de toplandı. Yeni Kahire bölgesindeki Dustar otelinde gerçekleştirilen konferansa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. Konferansta Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, Katar temsilcisi ve BM temsilcisi de hazır bulundu. Davutoğlu, konferansta yşaptığı konuşmada Türkiye'nin Suriye ile ilgili çözüm arayışında olan Arap Birliği'nin çabalarına destek verdiğini belirtirken, Türk halkının her şeyiyle Suriye halkının yaşadıklarını paylaştığını vurguladı. Esad rejiminin Suriye halkına karşı baskıcı ve ağır silahlar kullanarak şiddet uyguladığını ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin 35 binin üzerindeki Suriyeli'yi kabul ettiğine dikkati çekti ve Suriye'de yaşananların despot bir rejimin halkının meşru taleplerine silahla, topla, tankla, hiçbir ayrım gözetmeksizin kitlesel katliamlarla karşılık vermesinin sonucu olduğunu kaydetti. Suriye rejiminin ne uluslararası topluma ne de halka verdiği sözleri tuttuğuna dikkati çeken Davutoğlu, rejimin halkın iradesini silahla bastırabileceğine inanmak gibi bir hata yaptığını söyledi. Suriyeli muhaliflere, "Siz sadece Suriye muhalefetinin içinde olan grupların bir parçası değilsiniz, Suriye'nin geleceğini oluşturacak olan yapıyı temsil ediyorsunuz" diye seslenen Davutoğlu, "Birlik olun, gücünüzü birleştirin ve kişisel sorunları bir kenara bırakın" dedi. Davutoğlu'nun bu sözleri salonda bulunan muhalifler tarafından uzun süre alkışlandı. Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından kabul edilecek ilk Dışişleri Bakanı olacak Davutoğlu, bazı Mısırlı politikacılarla da görüşecek. Davutoğlu'nun görüşeceği politikacılar arasında Hamdun Sabbahi ve Arap Birliği eski genel sekreteri Amr Musa da bulunuyor. Davutoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Amr ile iki görüşmesinde ise Mısır'daki son gelişmeler ve Filistin sorununu ele aldı.

KAHİRE'DE 'CENEVRE' DEĞERLENDİRMESİ
Konferansa Suriye muhalefeti çok geniş bir katılım gösterdi. Suriye muhalefeti, Kahire'de düzenlenen konferansın bugüne kadar Suriye muhalefetini birleştirme çabalarını ve ortak bir hedef etrafında toplama gayretlerinin en önemlisi olduğunu belirtti. Muhalifler, BM'nin Cenevre'de öngördüğü kararların Beşar Esad yönetimini geçiş döneminde dışlamamasını kabul etmediklerini açıkladı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Suriye için yeni bir dönemin açılmasını istediklerini, geçmiş dönem için ortak bir irade ortaya koymaya çalıştıklarını belirterek, hedeflerinin özgür, demokratik ve onurlu bir Suriye kurmak olduğunu ifade etti. Konferans Suriye muhalefetinin geçiş döneminde ve Esad rejimine karşı izlenecek yeni yolları benimsemesi açısından büyük önem taşıyor. Konferansa Ahmet Davutoğlu'nun katılması, Türkiye'nin başından beri Suriye konusunda Arap Birliği'yle ortak çalışmasının bir sonucu olarak değerlendirildi.
BİZE ULAŞIN