Kamyon arkası yazılar tarih oluyor

Yollarda ekmek kazanma mücadelesi veren kamyoncular, özlem ve kederlerini kendilerine has bir edebiyatla dışa vuruyor. Sürücüler, duygularını kamyonlarının tozluk veya kasalarına astıkları yazılarla ifade etmeye çalışıyor. Trafik ekipleri ise 1 Temmuz'da yürürlüğe giren Türk Ticaret kanunu kapsamında kamyon arkası yazılara yönelik denetimleri artırdı. Ekipler, ticari araçların öne, arkası ve yanındaki yazılar için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 26/2. maddesine göre 72 lira para cezası yazıyor.

Bursa-İzmir karayolunda 'kamyoncu edebiyatı uygulaması' yapan Trafik Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sürücülerin dikkatini dağıttığı ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 26/2. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle, arkasında ve kapılarında yazı bulunan kamyon sahipleri ve sürücülerine ceza yazarak uyarıda bulundu. Ekipler, Karayolları Trafik Kanunu'nun, "Özel izin almadan araçların dışında bulundurulması mecburi işaretlerden başka işaret ve benzeri donanımları bulundurmanın suç olduğunu hatırlatarak, hem araç sürücülerine hem de araç sahiplerine 72'er lira para cezası kesti.

Ekiplerin denetiminde kamyonun kapı boşluğunda inşaat şirketinin reklamı yazıldığı için 72 lira para cezasına çarptırılan kamyon şoförü Zeki Güler, "İşe bir hafta önce başladım. Herhangi bir yazı yazılmaması lazımmış, bilmiyordum" diyerek tepkisini dile getirdi. Denetimde durdurulan kamyonların büyük bölümünde herhangi bir yazıya rastlanılmadı. Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri, artan denetimlerin yazıların azalmasında etkili olduğunu söyledi.

KAMYON YAZILARINDAN BAZILARI

Sık sık rastlanılan kamyon yazılarından bazıları şöyle: "Bir sana, bir de sabah uykusuna hastayım", "Bir sen değil herkes hasta", "Rampaların ustasıyım, gözlerinin hastasıyım", "Yollar gidişime, kızlar duruşuma hasta", "Önünü görmeden sollama, eve acı haber yollama", "Kuzu kurdun, yol Ford'un", "Aşıksan vur saza, şoförsen bas gaza", "İstedim vermediler; sen şoförsün dediler", "Yaklaşma toz olursun, geçme pişman olursun", "Uzaktan seveceğim, senin haberin olmayacak", "Sollama beni, mahcup ederim seni", "Tek rakibimiz, Türk Hava Yolları."
BİZE ULAŞIN