Ergenekon sanıklarından tahliye talebi

3. Yargı Paketi çerçevesinde Ergenekon davası sanıklarından bazıları talhiyelerini istedi. Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, CHP milletvekili Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal tahliyelerini istedi.

  • CİHAN
  • Gündem
  • Perşembe 05.07.2012 18:35
Ergenekon davasının tutuklu sanıkları, yeni yasal düzenlemeyle ilgili tahliye taleplerinde bulunuyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, ilk tahliye talebinde bulunan Semih Tufan Günaltay oldu. Daha sonra Danıştay saldırı ve Cumhuriyet gazetesine el bombası atılması olaylarına ilişkin sanıklar tahliye talebinde bulundu. İnternet andıcı davasının muvazzaf ve emekli subayları olan tutuklu sanıklarının da yeni yasal düzenleme ile ilgili olarak tahliye talebinde bulunmasının ardından duruşmaya 15 dakika ara verildi.

Sanıklar, yeni yasal düzenleme gereği tahliyelerine karar verilmesini isterken aksi halde uygun görülecek herhangi bir adli kontrol sistemi uygulanmasını talep etti. Şu ana kadar 15 tutuklu sanık, yeni yasadan faydalanmak için talepte bulundu.

3. Yargı Paketi çerçevesinde Ergenekon davası sanıklarından bazıları talhiyelerini istedi. Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ da tahliyesini istedi.

3. Yargı Paketi'nin Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanarak yürürlüğe girmesinden sonra Ergenekon davası sanıkları peş peşe tahilye talebinde bulunmaya başladı.

''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan CHP Milletvekili gazeteci Mustafa Balbay, ''TBMM'de kabul edilen yasa (6352 sayılı kanun) sizi, heyetinizi, bizi hepimizi topladı ve ıssız bir adaya koydu. Siz bize mahkum edildiniz'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde yapılan duruşmada, ''3. Yargı Paketi'' olarak bilinen 6352 sayılı kanun kapsamındaki talepleri sorulan sanıklardan CHP İzmir Milletvekili gazeteci Balbay, TBMM'de kabul edilen yasanın gerekçeleriyle birlikte okunmasını talep ettiğini söyledi.

Bu yasa tartışılırken en çok tutuklama ve tutukluluk sürelerinin tartışıldığını belirten Balbay, ''TBMM'de kabul edilen yasa (6352 sayılı kanun) sizi, heyetinizi, bizi, hepimizi topladı ve ıssız bir adaya koydu. Siz bize mahkum edildiniz'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve Yargıtay 1. Dairesi Başkanı İbrahim Okur'un, özel yetkili mahkemelerin uygulamalarına ilişkin beyanları olduğunu belirten Balbay, ''Bunları size biz söylesek, a) salondan atarsınız, b) suç duyurusunda bulunursunuz, c) uyarırsınız, d) bizi dinler, adil yargılama yaptığınızı söylersiniz'' dedi.

Kamuoyunun, sanıklarla birlikte mahkeme heyetini de dikkatinde tuttuğunu söyleyen Balbay, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in 6352 sayılı yasaya ilişkin açıklamalarda bulunduğunu hatırlatarak, mahkemenin bunu da dikkate alacağını düşündüğünü söyledi.

Balbay, davada 19 iddianamenin birleştiğini, eklerin 5 milyon sayfaya ulaştığını belirterek, ''Bizi kaç asırda yargılamayı düşünüyorsunuz'' dedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hüsnü Çalmuk'un, ''hızlı, hızlı'' demesi üzerine Balbay, ''Uğrunda ölürüm diyorsunuz yani'' dedi.

Balbay, 41 aydır tutuklu olduğunu, aleyhinde tek bir delil bulunmadığını belirterek, 6352 sayılı yasanın gerekçesinin mahkeme tarafından okunmasını talep ettiğini söyledi.

-''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, müvekkilinin, kamuoyunda ''3. Yargı Paketi'' olarak bilinen 6352 sayılı kanun kapsamında tahliyesini talep etti.

-''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı, müvekkilinin, kamuoyunda ''3. Yargı Paketi'' olarak bilinen 6352 sayılı Kanun kapsamında tahliyesine karar verilmesini istedi.
BİZE ULAŞIN