Türk çocuğu 'Hans olmasın'

Aile Bakanlığı, Başbakan Erdoğan'ın gurbetçi çocukları için talimat vermesi üzerine harekete geçerek koruma programı geliştirdi. Bu kapsamda elçiliklere "çocuk birimleri" kurulması gündeme geldi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Alman Gençlik Daireleri tarafından koruma altına alınan Türk çocukları için harekete geçiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatla başlatılan çalışmada, ilk defa başta Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika gibi ülkelerde yaşayan ve Türk olmayan ailelere evlatlık verilen yaklaşık 6 bin çocuğa yönelik sıkı takip yapılacak. Gençlik Dairelerinin aldığı çocukların yine Türk aileler yanında büyümesi sağlanacak. Bu kapsamda, yurt dışında yaşayan Türk aileler "koruyucu aile" konusunda eğitilecek ve teşvik edilecek. Gurbetçi ailelere çocuklarına nasıl davranması gerektiğine yönelik bilinçlendirme kampanyası başlatılacak.

"ÇOCUK" BİRİMİ
Aile Bakanlığının, Dışişleri Bakanlığı, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığıyla ortaklaşa yürüteceği çalışmayla, çeşitli nedenlerle ailelerinden alınan Türk çocuklarının dilini ve kültürlerini hiç bilmediği ailelere verilmesi sonucu ortaya çıkan mağduriyetlerin önüne geçmek amaçlanıyor. Yürütülecek uygulamaya son şekli, Aile Bakanlığına bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yürüttüğü kapsamlı raporun tamamlanmasıyla verilecek. Gurbetçi ailelere yönelik yürütülecek politikalar çerçevesinde Türklerin ağırlıklı yaşadığı ülkelerdeki Büyükelçiliklerde Çocuk Birimleri açılması da planlanıyor. Yurt dışındaki ailelerin ve çocukların yaşadıkları problemlerle ilgilenecek olan Çocuk Birimleri, gerektiğinde hızla Türkiye'deki makamları harekete geçirecek. Yurt Dışı ve Akraba Topluluklar Başkanlığınce düzenlenen "Gençlik Daireleri ve Türk Aileleri Çalıştayı"na katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da Türk çocuklarının asimile edilmeye çalışıldığını vurgulayarak, "Bizim evladımız asimile olmuş bir Alman, Belçikalı, Avusturyalı veya Hollandalıya dönüyor. Bu konuda sessiz kalmamız, küçücük yavrularımızın asimilasyonuna çok açık şekilde göz yummamız anlamına gelir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza sesleniyorum. Evlatlarımıza sahip çıkalım, onların hakkını, hukukunu koruyalım" dedi. Aile Bakanı Fatma Şahin ise "Ülkemizde evlatlarımızı koruma sistemini yeniden yapılandırıyoruz. Bunu yaparken Almanya'dan, Belçika'dan, Hollanda'dan bağımsız düşünmemiz mümkün değil. Hepsi bizim evlatlarımız, ismi ne olursa olsun nerede yaşarsa yaşasın" dedi. Şahin, Türkiye'de devlet korumasına alınan 14 bin çocuk gibi, yurt dışında yaşayan çocuklarında sorumluluğunu taşıdıklarını vurguladı.

BİZE ULAŞIN