Rusya ve Çin'e karşı hedef Paris Bloku

Suriye Halkının Dostları Grubu yarın Paris'te toplanıyor. Cenevre'de oluşturulan Eylem Grubu'na ve Kahire'de muhaliflerin komitesine destek verilecek

Suriye Halkının Dostları Grubu yarın Paris'te toplanıyor. Fransa, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı bloğu daha da genişletmeyi hedeflerken, Cenevre'de oluşturulan Eylem Grubu'na ve Kahire'de muhaliflerin oluşturduğu komiteye destek verilecek. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bugün Paris'e gidiyor. Eski Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy sonrasında Paris yönetimi ile ilk teması gerçekleştirecek olan Davutoğlu, ertesi gün de Fransız meslektaşı Laurent Fabius ile Suriye'nin Dostları Grubu'na katılacak.

SURİYE DOSTLARI

3'ncüsü düzenlenecek olan toplantıda Paris'in hedefi Esad karşıtlarının sayısını artırmak ve en az 120 ülkenin katılımını sağlamak. Böylece BM'de veto kullanan Rusya-Çin bloğunun da izole edilmesi hedefleniyor. Ankara da Paris'in bu çabalarına destek veriyor. Esad karşıtı grup hızla artarken, gruba son eklenenler arasında Güney Afrika, Vatikan ve Cezayir yer alıyor. Suriye muhalefetinin Kahire'de yaptığı toplantının ardından oluşturulan Komite'nin ilk defa katılacağı toplantıda, Esad yönetimi ile tüm bağların koparılması hedeflenirken, muhalefetin tek güç olmaması nedeniyle resmen kimin tanınacağı üzerinde müzakereler sürüyor. Çin yönetiminin Suriyeli muhaliflerle temaslarının yanı sıra Rusya da muhaliflerle önümüzdeki günlerde bir araya gelmeye hazırlanıyor. Diplomatik kaynaklar, Rusya'nın bu hazırlığını Esad yönetimine karşı desteğini sürdüremeyeceğinin bir kanıtı olarak yorumladı. Rusya'nın BM ve Arap Ligi'nin Özel Temsilcisi Kofi Annan aracılığıyla yapacağı davete hangi ülkelerin katılacağı henüz belli olmadı. Paris toplantısı sırasında İstanbul'da gayri resmi formatta Davutoğlu'nun evsahipliğinde buluşan 15 ülkenin de birkez daha bir araya gelmesi bekleniyor. BM'den karar çıkmadığı müddetçe veya bir grup ülkenin müdahale konusunda uzlaşmaması halinde Esad yönetimine yönelik Paris'te alınacak kararın bir dönüm noktası oluşturması beklenmiyor. Kahire Zirvesi sonrasında SABAH'a bilgi veren bir yetkili, "Uluslararası toplumda BM kararı olmadan müdahale hedefi şu anda yok" değerlendirmesini yaptı.

35 bin 565 Suriyeli Türkiye'ye sığındı
Ülkelerindeki iç kargaşadan kaçarak Türkiye'ye gelen sığınmacı sayısı 35 bin 565'e ulaşırken, Türkiye'de en fazla sığınmacı 11 bin 498 kişi ile Kilis'teki konteyner kentte bulunuyor. Ükelerindeki olaylardan kaçan 1 general, 2 albay, 3 üsteğmenin de aralarında bulunduğu toplam 66 Suriyeli dün Türkiye'ye giriş yaptı.
BİZE ULAŞIN