'Ses getirecek eylem' hazırlığında yakalandılar

Hınıs-Muş-Varto kırsalında 27 Haziran'da 2'si öldürülen 3 PKK'lının, Başbakan Erdoğan'ın 29 Haziran'da Erzurum temasları sırasında eylem yapmayı hedefledikleri ortaya çıktı

Erzurum İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Erzurum mitinginden iki gün önce düzenlediği operasyonda Başbakan'a yönelik eylem hazırlığında olduğu belirlenen 2 terörist öldürüldü, 1 terörist ise sağ yakalandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 29 Haziran 2012 Cuma günü Erzurum temasları öncesinde, kırsal alandaki bir grup teröristin telsiz konuşmaları jandarma istihbaratı tarafından tespit edildi. Telsiz konuşmalarının çözümü yapıldığında, teröristlerin Başbakan Erdoğan'ın konuşmasına sırasında bombalı eylem yaparak ertesi gün gerçekleşecek Başbakan Erdoğan-Leyla Zana görüşmesi öncesinde ses getirmeyi amaçladıkları belirlendi. Teröristlerin izini süren güvenlik güçleri, termal kameralarla Hınıs-Muş-Varto kırsalında yerlerini belirledi. 'Teslim ol' çağrısına teröristlerin ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. Operasyonda 2 terörist etkisiz hale getirildi. Ölü ele geçirilen 'Mazlum' ve 'Keskin' kod adlı teröristlerin, sözde Erzurum eyaletinde üst düzey yönetici oldukları öğrenildi. Çatışmanın ardından bulunduğu kayalıklardan çıkarak teslim olan C.A. adlı terörist, Jandarma tarafından sorguya alındı. C.A.'nın verdiği bilgiler ışığında arazi arama ve tarama faaliyetine çıkan özel timler, Karayazı kırsalında 1 sığınak tespit etti. Burada yapılan aramada 35 kilo C-4, yola döşenmeye hazır bir vaziyette 5 adet uzaktan kumandalı bomba düzeneği, silah ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

TERÖRİSTLER KAZA YAPTI

Teslim olan teröristin, "Başbakan Erdoğan'ın güzergahındaki yol ve caddelere yerleştirilmek üzere hazırladık" dediği 5 bomba düzeneği jandarma ekiplerince imha edildi. Erdoğan'ın Erzurum ziyaretinden 2 gün önce yaşanan bu operasyonun devamında dün de Karayazı- Göksu yolu üzerinde iki terörist tespit edildi. Güvenlik güçlerinin takibe başlaması üzerine kaçan araçtaki teröristler aracın kontrolünü kaybedince araç şarampole yuvarlandı. Kaza sonucu yaralanan teröristlerden biri Karayazı Devlet Hastanesi'nde tedavi edildikten sonra gözaltına alınarak Erzurum'a götürüldü. Durumu ağır olan diğer örgüt üyesi de Erzurum'daki hastaneye sevk edildi. Araçta yapılan aramada Kalaşnikof tüfek ve el bombaları ele geçirildi.
BİZE ULAŞIN