Paket geçti tahliye talepleri patladı

Ergenekon, Balyoz, OdaTV ve KCK gibi davaların sanıkları tahliye için dilekçe verdi. Talepte bulunanlar arasında Başbuğ ile tutuklu vekiller Balbay, Haberal ve Sarıyıldız da var

3'üncü Yargı Paketi'yle yapılan değişiklikler, Ergenekon, Balyoz ve Odatv davalarının dünkü duruşmalarına damga vurdu. İlk gün aralarında KCK, Balyoz, Ergenekon ve OdaTV davalarından sanıkların da bulunduğu 209 kişi tahliye talebinde bulundu. İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde Silivri'de dün görülen Ergenekon davasının mahkeme başkanı Hüsnü Çalmuk duruşma başında 3.Yargı Paketi ile yapılan düzenlemeler ışığında sanıkların tahliye talebinde bulunabileceklerini söyledi. Duruşmada Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, emekli tuğgeneral Veli Küçük, İbrahim Şahin, Doğu Perinçek ve Mehmet Perinçek'in de aralarında bulunduğu 49 tutuklu sanık hazır bulundu. Çalmuk, kürsüye elinde Resmi Gazete'nin internet çıktılarıyla geldi. Herkese talepte bulunmak için 5 dakika süre vereceğini söyledi. Bu davada, ilk tahliye talebinde bulunan Semih Tufan Gülaltay oldu. İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon'ın avukatı, tahliye talebinin kabul edilmemesi durumunda Başbuğ ve Tolon'un sosyal statü ve durumlarına uygun bir adli kontrol sistemi uygulanmasını istedi. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile oğlu Mehmet Bora Perinçek'in avukatı da tahliye talebinde bulundu. Prof.Dr. Mehmet Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı, "3 yıl 3 aydan beri tutuklu olan müvekkilimin tahliyesine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi. İnönü Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ile emekli albay Dursun Çiçek de tahliyelerini istedi. Mustafa Balbay ise "TBMM'de kabul edilen yasa sizi, heyetinizi, bizi hepimizi topladı ve ıssız bir adaya koydu. Siz bize mahkum edildiniz" dedi. Tuncay Özkan da tahliye talebinde bulunanlar arasındaydı. Mahkeme başkanı Hüsnü Çalmuk bugünkü duruşmada taleplerin alınmasına devam edileceğini bildirdi. Mahkeme heyeti, tahliye taleplerini bugün karara bağlayacak.

BALYOZ VE ODATV

Balyoz darbe planı davasında tümgeneraller Halil Helvacıoğlu ile Bekir Memiş, tuğgeneraller Hakan Akkoç ve İhsan Balabanlı'nın aralarında bulunduğu 17 subay, avukatları aracılığıyla tahliye talebinde bulundu. Odatv davasında tutuklu yargılanan Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın avukatı Hüseyin Ersöz de davanın görüldüğü İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nden tahliye talebinde bulundu.

KCK BAŞVURULARI
İstanbul'da 140'ı tutuklu 205 sanık hakkında açılan "1. KCK Davası"nın dün yapılan duruşmasında ise tutuklu sanıkların tamamı için tahliye istendi. Şırnak'taki KCK davasının tutuklu sanığı BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın avukatları da "3. Yargı Paketi" kapsamında tahliye talebinde bulundu. Avukatların talebini değerlendiren cumhuriyet savcısı, talebin reddedilmesini istedi. Son sözü mahkeme heyeti söyleyecek. Mardin KCK davasında yargılanan BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım'ın avukatı da önümüzdeki hafta müvekkilinin tahliye edilmesi için mahkemeye dilekçe vereceklerini söyledi.

CHP: TAHLİYE BEKLİYORUZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, "Yargının, milletvekillerimizin tahliyesi yönünde bir karar vermesini bekliyor ve diliyoruz" dedi.Toprak, dün yaptığı yazılı açıklamada, Toprak, açıklamasında "Mahkemelerin tahliye kararından sonra, milletvekillerimizin yasama görevlerini yerine getirmeleri için TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağıracağız" ifadelerine yer verdi.

Sivas'ta 37 tahliye
''3. Yargı Paketi''nin yürürlüğe girmesiyle birlikte Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan 37 mahkum tahliye edildi. İşlemleri tamamlanan 37 mahkum, akşam cezaevinden çıkış yaptı. Mahkumlardan Naci Gözel, 7 yıldır cezaevinde yattığını belirterek, cezasının bitmesine 11 ay kala denetimli serbestlikten yararlandığını söyledi. Serbest kaldığı için mutlu olduğunu ifade eden Gözel, ''Bundan sonra önümüze bakıp çalışacağız. Bir daha buraya gelmeyeceğiz. Allah kimseyi buraya düşürmesin'' dedi.

Yetki krizini HSYK bitirdi
Yeni yasa İstanbul Adalet Sarayı'nda krize neden oldu. Nöbetçi Özel Yetkili İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Mehmet Hamzaçebi, yeni yasanın yürürlüğe girdiğini belirterek savcı ve polislerden gelen arama- el koyma, teknik takip kararları gibi talepleri imzalamadı. Hamzaçebi, durumu HSYK'ya da iletti. Toplantı yapan HSYK, Hamzaçebi'ye 'Yetkileriniz geçerli. Kararları imzalayabilirsiniz" yanıtını verince Hamzaçebi, talepleri imzaladı.
BİZE ULAŞIN