Kılıçdaroğlu: Pilotlar nasıl öldü?

Şehit olan pilotların otopsi raporlarının açıklanmasını isteyen Kılıçdaroğlu, tutuklu vekillerin tahliyesi tartışmaları için "Dereyi görmeden paça sıvanır mı" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak tarafından dile getirilen tutuklu milletvekillerinin tahliye olması halinde Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılması konusunda temkinli konuştu. "Dereyi görmeden paça sıvanır mı? Bir bakalım tahliye olacaklar mı, olmayacaklar mı? Önce onu görelim" diyen Kılıçdaroğlu, Suriye tarafından düşürülen askeri uçakta şehit olan pilotların otopsi raporlarının da kamuoyuna açıklanmasını istedi. CHP'nin 8 yıl aradan sonra 11'nci Kadın Kurultayı dün Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapıldı. Kılıçdaroğlu, Kurultay'a eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte geldi. Yaptığı konuşmada, Suriye ile yaşanan krizi değerlendirerek parti olarak bölgede savaş istemediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, şu mesajları verdi:
Suriye ile ne alıp veremediğimiz var? 'Efendim, Suriye'de demokrasi yokmuş'. Katar'da, Bahreyn'de, Suudi Arabistan'da demokrasi mi var? Ömer El Beşir, 10 binlerce insanı katleden ve hakkında uluslararası tutuklama kararı olan bir katil. Bu katili Türkiye'ye davet edip, onu onurlandıran ve bu da yetmiyormuş gibi bir de onunla askeri işbirliği anlaşmasını TBMM'ye getiren hükümet hangi demokrasiden bahsedecek.
Suriye tarafından düşürülen askeri uçağa ilişkin hala karanlıkta olan noktalar var. Şehit pilotların otopsi raporu bir an önce kamuoyuna açıklanmalı. Bir Amerikan gazetesi bir iddia bulundu. O iddia şu ana kadar Amerika tarafından ya da başka bir ülke tarafından yalanlanmadı. Hükümetin kamuoyuna doğru bilgi vermesi, halkı doğru aydınlatma görevi vardır.
Sayın Başbakan'a ve Sayın Davutoğlu'na, yani Küçük Enver'e bir çağrım oldu. Rusya'nın, ABD'nin ve İngiltere'nin ellerindeki bilgileri kamuoyuna açıklayın diye çağrıda bulunmuştum. Şu ana kadar ne Başbakan ne Küçük Enver böyle bir çağrıda bulundu. Aynı çağrıyı yineliyorum. Rusya'nın, ABD'nin ve İngiltere'nin ellerindeki bilgileri dünya kamuoyuyla paylaşmalarını istiyorum. Bunu yaptıkları takdirde pek çok konunun aydınlığa kavuşacağını düşünüyorum.
(Tutuklu milletvekilleri) Cumhuriyet tarihinde ilk kez seçilmiş milletvekilleri bir yasama yılını hapiste geçirdi. Bu, demokrasilerde kabul edilecek bir olay değildir. Bunu şiddetle, ama şiddetle kınıyoruz. (Gazetecilerin Meclis'in olağanüstü toplantıya çağırılıp çağrılmayacağı sorusu) Dereyi görmeden paça sıvanır mı? Bir bakalım tahliye olacaklar mı olmayacaklar mı? Önce onu bir görelim.

BİZE ULAŞIN