Zirve katliamı davasında sıcak gelişme

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Özel Yetkili Savcı İsmail Aksoy'un Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin hazırladığı ikinci iddianame kapsamındaki soruşturma dosyasının, mevcut davayla birleştirilmesine karar verdi.

  • AA
  • Gündem
  • Pazartesi 09.07.2012 11:51
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin ikinci iddianamenin kabulünün ardından Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Özel Yetkili Savcı İsmail Aksoy'un taleplerini görüştü.

Heyet, Aksoy'un hazırladığı iddianame kapsamındaki 130 klasörlü, 19 sanıklı soruşturma dosyanın mevcut davayla birleştirilmesini kararlaştırdı. İddianamedeki sanıklardan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Zirve Yayınevi çalışanı Hüseyin Yelki'nin tutuklanmasına ilişkin talebi de ele alan mahkeme heyeti, talebin ilk duruşmada değerlendirecek.

Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen ikinci iddianame kapsamında, Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 19 sanık, 3 Eylül'de hakim karşısına çıkacak. İddianamenin okunması ve kimlik tespitlerinin ardından duruşmalar seri olarak yapılacak.

Yargılanacak sanıklar

Emekli Orgeneral Tolon'un, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği görevini yürüttüğü 1993 yılında, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi (TUSHAD) isimli gizli bir yapılanmayı, Ergenekon terör örgütünün talimatları doğrultusunda, bu örgüte bağlı kurarak faaliyete geçirdiğinin belirlendiği ileri sürülen iddianamede, Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger ve Binbaşı Haydar Yeşil'in yanı sıra astsubay Abdullah Atılgan, uzman çavuşlar Murat Göktürk, Mehmet Çolak, Adem Gedik ve Adil Akçay, İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi Ruhi Abat, Levent Ercan Gelegen, Aykut Saka, İlker Çınar ile olaya ilişkin devam eden mevcut davada da sanık olarak bulunan Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Varol Bülent Aral, Hüseyin Yelki sanık olarak gösterilmişti.

BİZE ULAŞIN