Bakandan selzedeye müjde

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, sel felaketinin yaşandığı Samsun'da bir toplantı yaparak selzedelerle ilgili alınan kararları açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç memleketi Samsun'da sel felaketinin ardından öncelikli olarak uygulamaya konulacak kararları açıkladı.

Kılıç, "Yılanlıdere'deki iskanlar kesinlikle kaldırılacak. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı davranmalarını istiyoruz. Bu konuda kanuni işlem yapılacak" dedi.

Samsun Belediyesi dere yatağındaki binaları yıkılacağını ve can kaybına sebep olabilecek evler tahliye edileceğini söyleyen Bakan Kılıç, "TOKİ'lerin bodrum katları tahliye edilecek" diye konuştu.

ELEKTRİK, DOĞALGAZ SU FATURALARI ERTELENDİ

Bakan Kılıç, selzedelere yapılacak yardımları şöyle sıraladı:

Hasarlı konut sahiplerine 1 milyon 433 TL ödenecek. Zarar görenler 3 ay süreyle su ve doğalgaz ödemeyecek. Elektrik faturaları iki ay tahsil edilmeyecek.

130 KONUT SELZEDELERE TESLİM EDİLECEK

3 gün içinde selzedelere 130 konutun teslim edileceğini söyleyen Kılıç, şöyle konuştu: 3 gün sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin elinde derhal kullanıma hazır 130 konut bulunmaktadır. Dere yatanğında bulunan evlerine girmek istemeyen vatandaşlarımızın Canik Kaymakamlığı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne müracaatta bulunmaları gerekmektedir.

ZARAR GÖREN ESNAFIN KREDİ BORÇLARI ÖTELENEBİLİR

Kılıç son olarak sel felaketinin ardından zarar gören bölge esnafının kredi borçlarının ötelenebileceğini belirtti.

Kaynak : Habertürk
BİZE ULAŞIN