'Türk aile çıkmıyor Almanlar'a veriyoruz'

Türk ailelerin çocuklarını, Alman ailelere vermekle suçlanan Alman Gençlik Dairesi'nin Türk müdürü Ertunç Deniz eleştirilere yanıt verdi

Türk ailelerine yönelik tutumlarıyla eleştiri konusu olan Alman Gençlik Daireleri'nin Türk müdürü Ertunç Deniz SABAH'a konuştu. Deniz, Gençlik Dairesi'nce alınan Türk çocukları için hiçbir Türk veya Müslüman ailenin kendilerine başvurmadığını belirterek "Çocukları asimile etmek gibi bir politikamız olamaz. Türk aileler bu iş için gönüllü olursa onlara öncelik veririz" dedi. Almanya'da son verilere göre yaklaşık 3 bin Türk çocuğu Gençlik Dairelerinin kontrolü altında bulunuyor. Ertunç Deniz, çocukların hiç birinin basit nedenlerle ailelerinden alınmadığını, çok büyük bölümünün ağır fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını belirtirken, dairenin "din, dil ve ırk" ayrımı yapmadığını, Türk çocuklarını asimile etmek gibi bir politikalarının asla olamayacağını vurguladı. Bu konudaki eleştirileri sorduğumuz Deniz, şu yanıtı verdi:
"ZORLA ALIN DİYEMEM"
"Çocuklara iyi bir gelecek sağlamak en temel prensibimiz. Kendi kültürü ve dininde yetişmelerini biz de arzu ederiz. Türk aileler bu iş için gönüllü olursa onlara öncelik veririz. Fakat hiçbir Türk veya Müslüman aile bu çocukları almak için başvurmuyor. Bu durumda ne yapabiliriz? Zorla alın diyemem ya." Almanya'daki Türk ailelerinin çok ciddi bir uyum problemi yaşadığını belirten Deniz, "Büyük bölümü işsizlik maaşıyla geçiniyor. Stresi de karısına ve çocuklarına yansıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN