Başbakan'dan Zana açıklaması

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 4. olağan kongresinde Vanlılara seslendi.

Erdoğan, Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile yaptığı görüşmeyle ilgili, ''Sayın Leyla Zana'nın bizimle görüşmesinden, çözüm umudunu dile getirmesinden hem BDP hem de terör örgütü çok ciddi şekilde rahatsız oldu. Art arda çok sert açıklamalar yaptı. Şu anda mahalle baskısı uygulayarak, tehdit ederek, korkutarak Sayın Leyla Zana'yı susturmaya çalışıyorlar'' dedi.

Başbakan Erdoğan, bölge annelerine seslenerek ''Anneler, bu vahşete artık hep beraber dur diyelim, çocuklarınızı bu terörün elinden çekip alın. Çözümün önünde, kardeşliğin önünde duran bu örgütün elinden çocuklarınızı kurtarın. Türkiye'de artık yeni bir dönem başladı. Türkiye'de çözüm umudu yeşerdi, büyüdü, bir çınar haline geldi. Anneler, bu çözüm umuduna sizler de güç katın, sizler de yüreğinizi koyun. Bu ülke hepinizin, bu ülkeyi hep birlikte geleceğe taşıyacağız, bu ülkeyi birlikte büyütecek, bu topraklar üzerinde huzur içinde, kardeşlik içinde birlikte yaşayacağız. Biz bunun için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Sizlerden artık bu kanlı teröre dur demenizi, yeter artık demenizi bekliyorum'' diye konuştu.

Erdoğan konuşmasında ''23 Ekim'de Van'da deprem oldu, ne terör örgütü, ne de BDP tahriklere, provokasyonlara, kanlı eylemlere en küçük bir ara vermediler. 75 milyon Van'ın acısı için ağarlarken, 75 milyon Van için seferber olurken, bölücü terör örgütü kan akıtmaya ve BDP provokasyon yapmaya devam etti. Türkiye, hatta dünya Van'da enkaz kaldırmaya çalışırken terör örgütü Van'ın ilçelerinde mayınlı tuzaklar hazırladı. Vanlılar burada enkaz altından insan kurtarmaya çalışırken, Van Belediyesi'nin cenaze araçları, Malatya morgunun önünde ne yazıkki terörist cenazesi taşımak için tahsis edildi. Türkiye'nin her yerinden doktorlar burada Vanlı kardeşime fedakarca hizmet etmenin mücadelesini verirken, BDP'nin milletvekili geldi burada doktora şiddet uygulamak gibi bir densizliğin, terbiyesizliğin içine girdi." dedi.
BİZE ULAŞIN