'Birleşelim' çağrısı

Numan Kurtulmuş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada "Bütünleşme daveti aldık" dedi. Ardından toplanan HAS Parti Merkez Yürütme Kurulu teklifi değerlendirdi

Başbakan Tayyip Erdoğan'dan HAS Parti'ye birleşelim teklifi geldi. Erdoğan'ın teklifini HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş açıkladı. Kurtulmuş Erdoğan'la yaptığı yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş görüşmeden sonra partisinin Merkez Yürütme Kurulu'nu toplayarak teklifi değerlendirdi.

"YENİ TÜRKİYE'NİN İNŞASI"
Kurtulmuş, görüşmenin gerçekleştiği Başbakanlık Resmi Konutu'nun önünde gazetecilere şu bilgileri verdi:
ERDOĞAN DAVET ETTİ: Epeydir kamuoyunda konuşulan bir süreçle ilgili olarak Sayın Başbakanımızın daveti üzerine buradayız. Biliyorsunuz HAS Parti, yeni Türkiye'nin kurulması için fikirleriyle, görüşleriyle, söylemiyle, üslubuyla, ortaya koymuş olduğu programıyla Türkiye'de yapmış olduğu projelerle ve süreçlere olan katkılarıyla gerçekten önemli bir boşluğu dolduruyor.
MAKAM BEKLENTİMİZ YOK: Dolayısıyla resmen bugün bu anlamda bize bir teklif, bir davet, bir çağı yapılmış oldu. Biz de bu çağrıyla ilgili görüşlerimizi, partimizin ilgili kurulları kararını verdikçe, kanaati oluştukça kamuoyuyla paylaşacağız. Bizim derdimiz ne Numan Kurtulmuş olarak ne de HAS Parti'de mücadele eden arkadaşlarımız olarak hiçbirimizin bir makam, mevki beklentisi yoktur. Böyle olmadığını da zaten bütün Türkiye biliyor.
MÜZAKERE EDECEĞİZ: Ancak yeni dönemde, yeni süreçlerde yeni Türkiye'nin inşası için bizim de baştan beri söylediğimiz ilkeler, prensipler çerçevesinde bir güçbirliği imkanı, bir bütünleşme imkânı olabilir mi bunları müzakere edeceğiz ve konuyu şeffaf bir şekilde bütün kamuoyuyla bütün milletimizle birlikte paylaşacağız. Parti içinde arkadaşlarımızla bu konuları görüşeceğiz ve en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacağız.

Karar pazar günü
HAS Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) dün Genel Başkan Kurtulmuş'un Başbakan Erdoğan'la görüşmesinin ardından toplandı. Erdoğan'ın teklifinin ele alındığı toplantıdan bir karar çıkmadı. Kararın pazar günü yapılacak il başkanları toplantısı ve Genel İdare Kurulu'nda görüşüldükten sonra alınacağı öğrenildi. Bu arada partinin etkin isimlerinden İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, Twitter'daki takipçilerine attığı mesajda "Numan Bey'e yanlış yaptığını, bu işin doğru olmadığını söyledim. Kendisiyle kişisel olarak vedalaştım" dedi.
BİZE ULAŞIN