BDP'den molotoflu miting

Geçen yıl 13 askerin hayatını kaybettiği Silvan saldırısının yıldönümünde "Öcalan'a Özgürlük" mitingi yapmak isteyen BDP'nin ısrarı Diyarbakır'ı savaş alanına çevirdi.

Diyarbakır Valiliği tarafından uygulanan yasaklanmaya rağmen miting yapmak isteyen BDP'lilerle polis arasında çıkan olaylar yüzünden cadde ve sokaklar savaş alanına döndü.

Yüzleri kapalı göstericiler yollarda barikat kurup ateş yakıp polise ses bombalı saldırıda bulunurken, polis ekipleri de göstericileri tazyikli su ve biber gazı kullanarak dağıttı.

BDP önünden miting alanı olan İstasyon Meydanı'na yürümek isteyen kalabalığa polis izin vermeyince gruplar arasında gerginlik çıktı. Polisin izin vermemesine rağmen yollara çıkan eylemciler Koşuyolu Caddesi'de lastik yakarak yolu çift şeritten trafiğe kapattı. Bölgeye giden polis zırhlı araçlarına göstericilerin ses bombalarıyla saldırmasının ardından polis ekipleri de tazyikli su ve biber gazı kullanarak müdahalede bulundu.

Diyarbakır'ın birçok semtinde bir anda çıkan olaylar yüzünden cadde ve sokaklar adeta savaş alanına döndü. Polisin müdahalesi ile Koşuyolu Caddesi'ni trafiğe kapatan eylemciler ara sokaklara kaçarken, Ofis semtinde bulunan Ekinciler Caddesi'de göstericiler tarafından trafiğe kapatıldı. Sloganlar atarak yolu trafiğe kapatan kalabalığa polisin müdahale etmesiyle ortalık karıştı. Ara sokaklara kaçan göstericilerin yakalanması için çalışmalar devam ederken, birçok semtte ise polisle göstericiler arasındaki çatışmalar sürüyor.
BİZE ULAŞIN