Sarıgül'den o iddialara yanıt

Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Kurşunlu Belediye Başkanı Erkan Dönmez'in oğlu Kutay'ın sünnet düğününe katılmak üzere Kurşunlu beldesine gelen eski Türkiye Değişim Hareketi lideri ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, yeni bir parti kurma çalışmalarının söz konusu olmadığını söyledi.

  • İHA
  • Gündem
  • Pazar 15.07.2012 15:28

Helikopterle beldeye gelen Mustafa Sarıgül ve eşini, Kurşunlu Belediye Başkanı Erkan Dönmez, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Engin Akman, Halkın Yükselişi Partisi (HYP) Bursa İl Başkanı Şenol Seven ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Kurşunlu Belediye Başkanı Dönmez tarafından çiçek takdim edilen Mustafa Sarıgül, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sarıgül, şu anda parti kurmayla ilgili bir çalışmalarının söz konusu olmadığını belirterek, "Biz bütünleştiren olmak istiyoruz. Bizim en büyük arzumuz, Türkiye'deki sosyal demokratların, ulusal birlikten yana olanların, inançlara saygılı, laikliği savunanların, cumhuriyetin değerlerine önem verenlerin, örflerini, törelerini, geleneklerini koruyanların, inançlarına saygı gösterenlerin büyük bir demokratik birlikteliği sağlayarak, mutlaka iktidar olmayı sağlamak. Mustafa Sarıgül ve arkadaşlarının hiçbir zaman bireysel bir isteği olamaz, biz koltuğun peşinde koşmayız, biz laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin peşinde koşarız. Bizim arayışlarımız ve dolaşmalarımız, Türkiye Cumhuriyeti'nin şahlanmasıdır. Bizim bütün arayışlarımız ve yurttaşlarımızla bütünleşmemizin ana nedeni dışarı da onurlu, içeride huzurlu bir Türkiye'yi yeni baştan inşa etmek içindir' dedi.

"ÇARE OLMAK İSTİYORUZ"
Sarıgül, Türkiye'de bir takım sıkıntıların olduğunu belirterek, "Biz çare aramak için dolaşıyoruz. Kesinlikle ve kesinlikle Mustafa Sarıgül'ün hiçbir arkadaşı koltuğun peşinde koşmaz. Çünkü bizim amacımız şudur; siyasi görevler zaman tüketme yeri değil, hizmet üretme yeridir. Bizim en büyük arzumuz ve amacımız insanlarımızın mutlu olması, huzur içerisinde olması, özgür ve demokratik oluşun içerisinde yaşamasını sağlamaktır. Mustafa Sarıgül ve arkadaşları ifade etmek isterim ki koltuğun peşinde koşmazlar, laik ve demokratik inançlara saygılı Türkiye'nin peşinde koşarlar. Bizim bütün mücadelemiz, bayrağımız en güzel şekilde dalgalansın, ulusal birliğimizden hiçbir zaman ayrılmayalım ve Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini hep birlikte ötekisi olmayan bir anlayışla yeni baştan inşa edelim' diye konuştu.

"SİVİL TOPLUM HAREKETİYİZ"
Türkiye'nin dört bir yanında muhtarlarla görüşmeler yaptıklarını, muhtarlara çok büyük önem verdiğini ifade eden Sarıgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Muhtarlarımızla görüşüyorum. Belde belediye başkanlarımızla görüşüyorum. Muhtarlarımıza çok büyük önem veriyorum ve muhtarlarımızı demokrasin ilk basamağı olarak görüyorum. Muhtarlarımız çünkü yurttaşlarımızla her zaman el ele, kol kola ve iç içe. Muhtarlarımız hangi mahallede dert var. Hangi mahallenin problemi nedir? Hangi evde sıkıntı var? Muhtarlarımız bunları çok iyi bir şekilde bilmekteler. Önemli olan şudur. Hakkın değerini halkın değeri ile buluşturmaktır. Biz hakkın değerini halkın değeri ile buluşturmak için 'Bismillah' diyerek, bütün arkadaşlarımızla yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu çalışmalar bizi nereye götürür, bu çalışmalar bizi ne şekilde yönlendirir, bizim bu güne kadar yaptığımız bütün çalışmalarda, verdiğimiz bütün kararlarda, yurttaşlarımızın hakim olduğu, yurttaşlarımızın takdir duygusu hakim olduğu, bundan sonra yapacağımız çalışmalarda da yurttaşlarımızın takdir duygusu bizi yönlendirecektir. Bizim nereye gideceğimizi yurttaşlarımızın sevgisi karar verir.'

"PARTİ KURMAK İÇİN YOLLARDA DEĞİLİZ"
Sarıgül, kesinlikle parti kurmak için yollara çıkmadıklarını ifade ederek, "Parti kurma çalışmalarımız söz konusu değil. Bizim yaptığımız çalışmalar, inançlara saygılı, laikliği savunan, cumhuriyetin değerlerine önem veren büyük bir demokratik uzlaşmayı sağlayan, iktidardan anahtarı teslim alacak olan bir yapının oluşmasını sağlamaktır. Bir kez daha ifade etmek isterim. Mustafa Sarıgül ve arkadaşları koltuğun peşinde hiçbir zaman için koşmazlar. Biz gücümüzü koltuğumuzdan değil, gücümüzü kendi kişiliğimizden ve yurttaşlarımızın mutluluğundan alırız. Ama benim en büyük arzum şudur. Siyasi görevler zaman tüketme yeri değil, hizmet üretme yeridir. Bizde gücümüzü hiçbir zaman koltuğumuzdan almadık. Gücümüzü önce Allah'ımızdan sonra da yurttaşlarımızın takdir duygusundan aldık. Ama durmayız. Mustafa Sarıgül ve arkadaşları durmaz. Mustafa Sarıgül ve arkadaşları Türkiye'nin sorunları varsa, problemleri varsa devam eder ve biz Türkiye'nin her tarafını dolaşmaya devam edip, yurttaşlarımızın istek ve arzularını birebir alacağız. Yurttaşlarımızın sorunlarıyla, dertleriyle, problemleriyle bütünleşeceğiz. Çünkü Mustafa Sarıgül ve arkadaşları uzun yıllardan beri Türk siyasetinin içinde var ve hiçbir siyasi parti farkı gözetmeden var. Biz hiçbir siyasi parti farkı gözetmeden, demokrasiye inanan, inançlara saygılı, laikliğe inanan, emeğin hakkını koruyan, üretimin önünü açan, cinsiyet farkı ve din farkı, kültür farkı, mezhep farkı gözetmeyen bütün yurttaşlarımızla el ele, kol kola ve omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin dağında da, taşında da, toprağında da, fabrikasında da, üretimin başında da, alın terinin başında da her zaman varız' diye konuştu.

Sarıgül, burada yaptığı açıklamanın ardından CHP'li Belediye Başkanı Erkan Dönmez'in evine giderek, sünnet olan Kutay Dönmez'i tebrik edip, altın hediye etti. Belde sakinleri tarafından ilgiyle karşılanan Sarıgül, vatandaşlarla tek tek tokalaşırken evin önünde toplanan kadınlarla da sohbet etti. Ev ziyaretinin ardından belde halkına seslenen Sarıgül, 'Kurşunluluları çok seviyorum, bugün hayırlı bir iş için buradayım. Kendisini çok sevdiğim, değer verdiğim, hiçbir siyasi parti gözetmeden Kurşunlu'da hizmetlerini çok güzel bir şekilde sunan Kurşunlu'nun evladı, sevgili Erkan kardeşimin biricik evladının çok güzel gününde buradayım. Küçük Kutay bugün delikanlılığa ilk adımı atıyor, ona da büyük mutluluklar diliyorum. İnşallah bahtı da, yolu da açık olsun. Allah insanları denemek için para da verir, makam da verir. Paranız varsa, makamınız varsa ama dostlarınız yoksa hiçbir şeyin anlamı yoktur. Erkan kardeşim benim dostumdur, mutlaka güzel günlerinde dostlarımın yanında olurum. Kurşunlu'lu büyüklerimizle, muhtarlarımızla konuşmak, dertleşmek için bir kez daha geleceğim ya da Şişli'ye davet edeceğim. Kaç otobüs olunsa olsun, Kurşunlulu büyüklerimizi, bütün Kurşunlulu önce Eyüp Sultan Camii'nde bir sabah namazında, daha sonra bütün Şişli'yi gezdirerek ağırlamak istiyorum' şeklinde konuştu.

Sarıgül daha sonra Kurşunlu'dan ayrılarak Düzce'ye geçerken, yollardaki 'Çare Sarıgül' yazıları dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN